• مشاهده محتوای ویکی
    نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    بازار فرش فروش ها

    بازار فرش قدیمی‌ترین بخش به جای مانده از بازار قدیم مشهد است و نقش فراوانی در شکل ‌گیری خاطرات بازاریان و سایر مردم مشهد دارد.

    بازار فرش مشهد واقع در خیابان شهید اندرزگو و نزدیک به باب الجواد حرم مطهر رضوی است. این بازار از خیابان خسروی نو آغاز می ‌ شود و در ضلع غربی حرم مطهر، در مکان حمام و مسجد شاه خاتمه می ‌یابد. این بازار در امتداد بازار سرشور قرار دارد.

    سقف بازار سرشور قدیم (بازار فرش کنونی) نیز در آتش سوزی سال 1340 از بین رفته است. سقف این بازار در حال حاضر چوبی و به‌ صورت شیروانی است. در محدوده بازار فرش و در دو بدنه بازار، می‌توان به حجره‌های فرش و چند عنصر شاخص دیگر همچون مسجد شاه و حمام شاه در انتهای بازار، آب انبار حوض چهل پایه، کتیبه سنگی بالای ورودی آب انبار، مسجد و حسینیه‌ فردوسی ‌ها در طول بازار اشاره نمود.

    بازار قدیم مشهد در گذشته راه اصلی دسترسی به حرم امام‌ رضا (ع) محسوب می‌شد و وسعت آن بسیار بیشتر از وسعت کنونی بود. به‌ طوری که بازار فرش کم‌تر از یک سوم آن را تشکیل می‌دهد. سلسله مراتب دسترسی از بازار به حرم در خاطر اکثر بازاریان بدین ترتیب به یاد آورده می‌شود: بازار فرش (سرشور سابق- قالی فروشان)، بازار بزرگ، سه راه حمام و مسجد شاه، بازار زنجیر، حرم امام رضا (ع)، صحن کهنه معروف به صحن اسماعیل طلایی و بازار سنگ‌تراش‌ها که تمامی این مسیرها، اجزا و عناصر آن به‌غیر از بازار فرش، حمام و مسجد شاه تا حرم طی توسعه‌ها و نوسازی ‌های صورت پذیرفته، تخریب شده‌ اند. 1

    رسته :بازار فرش فروش ها
    منابع :
    بازار قدیم مشهدبازار سرشورباب الجوادخیابان شهید اندرزگوخیابان خسروی­ نومسجد و حمام شاهحرم امام رضا (ع)بازار سنگ‌تراش‌ها
    ایجاد کننده :هانیه مشتاق
    Qr code
    امتیاز :10
    تعداد بازدید :204
    مطالب مرتبط
    بازار فرش فروش ها
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد: