• مشاهده محتوای ویکی
    نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    قبر سبز

    سید فخرالدین که یکی از اعقاب و ذراری امام سجاد علیه السلام است، در گورستان قتلگاه دارای مقبره ای بود که به قبر سبز شهرت داشت.

    مقبره وی از قدیمی ترین مقابر سادات شهر مشهد است. پس از تسطیح گورستان قتلگاه و تبدیل بخشی از آن به باغ رضوان مقبره ی وی در ضلع شمالی این باغ واقع شد. پس از تخریب باغ رضوان، مقبره سید فخر الدین باقی ماند و بنای جدیدی بر روی آن احداث گردید ، که تا سال 1318خ در حاشیه بازار حاج آقا جان قرار داشت و زیارتگاه عموم زائرانی بود که در آن حدود سکنی یا رفت و آمد داشتند. اما بعد توسط آستان قدس تخریب و روی سنگ قبر پوشیده شد.

    مقبره ی سید فخرالدین سنگ قبر سبز رنگ اصیلی( به ابعاد تقریبی 3متر طول، 70سانتی متر عرض و 40 سانتی متر ارتفاع) دارد، که زمان درگذشت و نام و نسب وی تا حضرت امام سجاد علیه السلام بر روی آن حک شده است.

    مقبره سید فخرالدین در زمان افشاریه به مزار میر هم شهرت داشته و محلی شناخته شده و محترم برای اهالی مشهد بوده است. علیشاه افشار (برادرزاده و جانشین نادرشاه ) در زمان سلطنت کوتاه مدت خود در جوار آن برای خویش مقبره ای معتبر ساخته و املاک مهمی را وقف بر نگهداری بنای قبر خود کرده بود. در وقف نامه مورخ 1161.ق علیشاه درباره محل قبر واقف آمده است:« مقبره ی رفیعه که واقع است در سر مزار میر».1

    رسته :قبرسبز
    منابع :

    1.کتاب گورستان های شهر مشهد و نامداران مدفون در آن ها، سیدی ، نادره، شورای اسلامی شهر مشهد، مرکز پژوهش ها، 1390، ص(27)

    سید فخرالدینگورستانقبرستانباغ رضوانبازار حاج آقا جانعلیشاه افشارمزار میرآستان قدسگورستان قتلگاه
    ایجاد کننده :هانیه مشتاق
    Qr code
    امتیاز :0
    تعداد بازدید :142
    مطالب مرتبط
    قبر سبز
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد: