• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    گورستان گلشور

    قریه گلشور که در منابع تاریخی اواخر سده ی دوازده ق با همین نام در فاصله ی دو فرسنگی شهر مشهد معرفی شده است.

    در مطلع الشمس با نام گل شوران از آن یاد شده در شمال شرقی مشهد واقع بوده است و بعداً گورستان بزرگی در مجاورت آن با نام گورستان گلشور شکل گرفته که با باروی شهر مشهد حدود یک فرسنگ فاصله داشته است.

    گورستان گلشور که از حدود سال 1300خ تا پیش از دایر شدن گورستان بهشت رضا (ع) اصلی ترین گورستان شهر مشهد شده از گورستان های بزرگ و مهم مشهد در انتهای خیابان 20متری طلاب بوده است.

    این گورستان عمدتاً پس از گورستان پایین خیابان مورد استفاده قرار گرفته اما از سال 1355خ به دلیل ایجاد گورستان بهشت رضا به عنوان بزرگترین گورستان عمومی مشهد به صورت غیر فعال در آمده و بر روی آن ساخت و ساز صورت گرفته است.

    این گورستان بزرگ طی سال های اخیر (از اوایل دهه 1370 خ ) با همت شهرداری به صورت پارک و فضای سبز مطلوبی درآمده است. بخش اندکی از این گورستان در جریان توسعه شهر جزء خیابان های اطراف پارک شده ولی قسمت اعظم آن در محدوده پارک باقی مانده است.

    شیخ غلامحسین ولد حاجی قربانی رشتخواری(م.1337ق) و حجه الاسلام و المسلمین میرزا محمود( م. 16 ذی الحجه سال 1368ق/1328.خ ) از جمله مدفونین محترم گورستان گلشور بوده اند، که تا سال 1378 اطراف سنگ قبر نرده هایی فلزی وجود داشته و به آنها نخ و پارچه هایی توسل گونه گره خورده که نشان میدهد قبرها مربوط به اشخاص موجهی بوده اند.

    تعداد زیادی از مدفونین ساکن محلات نوغان و بالا خیابان بوده اند و ساکن دیگر محلات شهر مانند سراب،سرشور،عیدگاه و پایین خیابان کمتر در این گورستان دفن می شدند.1

    رسته :گورستان گلشور
    منابع :

    1.کتاب گورستان های شهر مشهد و نامداران مدفون در آن ها، سیدی ، نادره، شورای اسلامی شهر مشهد، مرکز پژوهش ها، 1390، ص(79)

    گلشورگل شورانبهشت رضا (ع)گورستان پایین خیاباننوغانپایین خیابانسرابعیدگاهسرشوربالا خیابانحجه الاسلام و المسلمین میرزا محمودشیخ غلامحسین ولد حاجی قربانی رشتخواری
    ایجاد کننده :هانیه مشتاق
    Qr code
    امتیاز :10
    تعداد بازدید :45
    مطالب مرتبط
    گورستان گلشور
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد: