• پنج شنبه،29 مهر 1400
 • ورود

     
   • مشاهده محتوای ویکی
    نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    تپل المحله (تپ المحله/ تپه المحله/ته پل المحله)


    یکی از محلات قدیمی شهر مشهد تپل المحله می باشد که در قسمت شمال ، شمال غربی حرم مطهر حضرت رضا (ع) واقع است این محله از سمت شرق به محله نوغان از جنوب به حرم مطهر و راسته بالا خیابان و از غربی به باغ نادری و خیابان شهید رجایی فعلی و از شمال به حصار شهر و بلوار راه آهن متصل بوده است .1

    تقی بینش در مقاله ای با عنوان محلات قدیمی مشهد در خصوص وجه تسمیه تپ المحله نوشته : طپ المحله با اسامی عربی گونه یا تلفظ عامیانه آن که صنیع الدوله نوشته هنوز در پایین خیابان موجود است و با آن که بعضی میگویند ته پل بوده اشتقاق آن کاملاً روشن نیست اینکه محل قرار گیری این محله در پایین خیابان بوده اشتباه است. در کتاب انگیزه در خصوص وجه تسمیه تپ المحله گفته شده: محل اولیه تپه المحله 3-4 متر از کوچه های اطراف بلندتر بود.

    در آن جا آثار هیچ قبری بیش از یک نسل باقی نمی ماند. همین که ساختمان یکی کهنه و مخروبه می شد، قبر کن ها آن را درهم می کوفتند و روی آن گور تازه ای می ساختند و به خریدار دیگری می فروختند. تا اینکه در طول چند قرن از مجموع آن قبرها این تپه ی مقدس پدید آمده بود.

    به همین مناسبت محله ی مجاور قتلگاه را تپه المحله گویند. اینکه گفته شده مکان اولیه این محله قبرستانی به نام قتلگاه بوده اشتباه است. قتلگاه یا همان باغ رضوان سابق یکی از قبرستان های معروف مشهد بوده که در جنوب شرقی تپ المحله قرار داشته و بعد از تخریب فلکه ی  حضرت در سال 1354 تخریب گردیده است. 

    تحقیقات میدانی به عمل آمده نشان می دهد که در اواسط راسته ی نوقان پلی سنگی وجود داشته و از این پل در جهت غرب کوچه ای به نام هفت در (به علت وجود مسجد هفت در این معبر ) منشعب و یک محله ی مسکونی را به راسته ی نوقان متصل می کرده است.

    از آن جا که این محله در آخر این پل سنگی قرار داشته، به تپ المحله نام گذاری شده یعنی محله ای که در انتهای پل محله ی نوقان قرار داشته است. این محله هنوز بافت سنتی خود را حفظ کرده و دارای بازارچه ای است که نیاز های ساکنان و زائران را تامین می نماید.

    مسجد و آب انبار مروی ها که حدود 200 سال پیش توسط سید رضا بیک مروی ساخته شده سمبل مرکز تپ المحله می باشد.

    مساجد و تکایای دیگری از جمله مسجد ترک ها،مسجدکردها،مسجد صاحبکار، مسجد حمام باغ، مسجد عرب ها، مسجد درخت توت، مسجد کفائی، مسجد شاهزاده قاسم ، مسجدقصاب ها، مسجد حاج آقا جان در این محله وجود دارد.

    بازارچه حاج آقا جان (شهید آستانه پرست فعلی) در جنوب تپ المحله است.در داخل بازارچه ی مرقد امامزاده سید فخرالدین نوه امام سجاد (ع) معروف به قبر سبز نیز قرار دارد. تپ المحله محل سکونت ترک های آذربایجانی است.2
     
     

    رسته :تپل المحله
    منابع :

    1.سایت معاونت گردشگری و زیارت

    2.کتاب شناسایی و وجه تسمیه معابر،محلات و اماکن عمومی بافت قدیم شهر مشهد،  دکتر محمد رحیم رهنما، اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری مشهد.با همکاری انتشارات سخن گستر،1390: ص (88)

    حرم مطهر حضرت رضا (ع)محله نوغانبالا خیابانباغ نادریخیابان شهید رجاییبلوار راه آهنپایین خیابانباغ رضوانقتلگاههفت درمروی هاسید رضا بیک مرویحاج آقا جانامامزاده سید فخرالدینقبر سبز
    ایجاد کننده :هانیه مشتاق
    Qr code
    امتیاز :10
    تعداد بازدید :378
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد: