• سه شنبه،27 اردیبهشت 1401
 • ورود

     
   • مشاهده محتوای ویکی
    نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    خیابان طبرسی


    بلوار طبرسی یکی از خیابان‌های پر رفت‌ و آمد در مرکز شهر مشهد است. این خیابان منشعب از حرم امام رضا (ع ) است که از سمت شمالی حرم امتداد دارد و در ابتدای خود دارای میدانی به نام میدان طبرسی سپس میدان شهید گمنام (مقدم) به پل فجر رسیده و پس از پل فجر بلوار دوم طبرسی آغاز می‌شود.  وجه تسمیه ی آن به این نام وجود آرامگاه شیخ طبرسی در این سمت حرم مطهر است .1

    در کتاب مشهد در آغاز قرن 14 خورشیدی درباره علل احداث این خیابان چنین آمده است : محله ی نوغان با این که از محلات پرجمعیت شهر است تا پیش از احداث این خیابان معبری که آن محله را با محلات دیگر شهر مربوط سازد و راه عبور وسائل حمل و نقل را آسان نماید نداشت.

    لذا در سال 1309(خورشیدی) خیابانی به نام طبرسی از وسط فلکه ی شمالی طرح شد، که از محله ی نوغان عبور می کند و به خارج شهر منتهی می شود.

    به مناسبت این که قبر شیخ طبرسی در جنب خیابان مزبور واقع گردیده بود، آن را به خیابان طبرسی موسوم ساختند( خیابان مزبور در دست ساختن است). عرض این خیابان 28 گز و طول آن تا راسته بازار نوغان که فعلاً احداث گردیده 480 گز است. 461 گز دیگر نیز در آینده تا خارج شهر احداث خواهد شد که مجموعاً طول آن 941 گز خواهد بود. 2
     

    رسته :خیابان طبرسی

    1. ویکی پدیا

    2. کتاب مشهد در آغاز قرن 14 خورشیدی ، محمدتقی مدرس رضوی،علی اکبر فیاض، علی موید، تصحیح مهدی سیدی، مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهرمشهد،1388: ص(55)

    منابع :
    حرم امام رضا (ع )میدان طبرسیمیدان شهید گمنامپل فجرمقدمآرامگاه شیخ طبرسیمحله نوغان
    Qr code
    امتیاز :7
    تعداد بازدید :922
    مطالب مرتبط
    خیابان طبرسی
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد: