• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    آرامگاه خواجه اباصلت

    عبدالسلام فرزند صالح، کنیه‏ اش اباصلت و معروف به هروی است. سمعانی در انساب خود می‏ گوید: ابوالصلت فرزند صالح، فرزند سلیمان، فرزند ایوب، فرزند میسره هروی قرشی، از موالیان‏ عبدالرحمان بن جندب است.

    چون که جد اعلای وی بَرده عبدالرحمان بود، وی را از موالیان وی‏ شمردند. جد اعلای عبدالسلام در هرات زندگی می‏ کرد. وی در یکی از جنگ ها اسیر و به حجاز برده شد و بَرده عبدالرحمان بن جندب گردید؛ لذا پدران وی در مدینه زندگی می‏ کردند و او در مدینه منوره متولد گردید و در آنجا رشد نمود.

    وی برای به دست آوردن احادیث و سخنان گوهربار اهل‏ بیت پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) مسافرت های زیادی نمود. گاهی در بغداد، حجاز، کوفه، یمن و مدتی در نیشابور و دیگر شهرهای‏ خراسان به سر برد. او در علم حدیث مقامی بلند و ارجمند پیدا کرد.

    اباصلت ‏با این که از راویان اهل سنت نیز روایات زیادی نقل‏ کرده و در بین آنها نیز به صدق و راستی معروف است؛ اما شیدای‏ ولایت و عاشق اهل‏ بیت پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) خصوصاً علی بن موسی الرضا (علیه السلام) بود. تا جایی که افتخار خدمتگذاری آن حضرت را به دست آورد و محرم‏ اسرار آن امام همام (علیه السلام) گردید.

    اباصلت بعد از حرکت امام رضا (علیه السلام) از نیشابور، همراه وی از نیشابور خارج شد و به طرف طوس و مرو حرکت می نماید. او در همه مجالس و محافل با امام رضا (علیه السلام) بوده و هنگام مناظرات و احتجاجات امام با رؤسای ادیان و متکلّمان و دانشمندان حاضر است و بعد از شهادت جانسوز علی بن موسی الرضا (علیه السلام) دوباره به نیشابور بازگشت و به مناظرات و بحث های علمی و حدیثی مشغول می شود.

    از روایات زیادی استفاده می‏ شود که اباصلت مورد عنایت و توجه‏ حضرت امام رضا (علیه السلام) بود و امام او را بسیار دوست می‏ داشت. در پیشبرد محافل و مجالس او را همراه خود می‏ برد و در مواقع خاص‏ت ذکرات بسیار سازنده ‏ای به او می‏ داد و شخصیت ایمانی او را پرورش‏ می‏ داد.

    اباصلت هروی تا آخرین لحظه زندگی امام رضا (علیه السلام)، از وی جدا نشد و حدیث غم انگیز شهادت آن حضرت را روایت کرد.

    اباصلت هروی در نزد تمام رجال شناسان شیعه و اکثر علمای‏ اهل‏ سنت مورد وثوق می‏ باشد. روایات وی را با اطمینان خاطر می‏ پذیرند. 1


    وی در آخر شوال سال ۲۳۶ هجری قمری (۳۳ سال پس از درگذشت علی بن موسی الرضا) در خراسان درگذشت.

    آرامگاه وی در جنوب شرق مشهد و در 5 کیلومتری این شهر واقع است. بنای اصلی بقعه، چهار ضلعی است و از هرسو به وسیله ی چهار در به بیرون مرتبط می‌شود. این بنا تزئینات کاشی هفت رنگ، دو رواق مستطیلی‌شکل و آینه‌کاری‌هایی دارد. 2

    رسته :آرامگاه خواجه اباصلت
    منابع :

    1. سایت سازمان اوقاف امور خیریه

    2. ویکی پدیا

    عبدالسلامهراتاهل‏ بیتعلی بن موسی الرضاامام رضاطوسمروهرویسمعانیاباصلتخراسانحجازمدینه
    ایجاد کننده :هانیه مشتاق
    Qr code
    امتیاز :8
    تعداد بازدید :31
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد: