• مشاهده محتوای ویکی
    نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    بازارچه سراب ( راسته سراب )

     مرکز تجاری محله سراب بوده و نام آن نیز مأخوذ از همین محله است.. با شواهد موجود، حدود صدسال پیش اطراف بازارچه سراب را باغ‌های فراوانی احاطه کرده بود و باغ‌های زیادی وجود داشته است. آب قنات‌ها از داخل بازارچه سراب عبور می‌کرده، بنابراین سرآب به معنای جایی که بالاترین قسمت در برابر آب (اوّل جاری شدن آب) است.

    بعد از دروازه سراب به فاصله 200 متر به سمت شرق، از محل فعلی ایستگاه سراب، بازارچه سراب شروع می‌شد و یکی از بازارچه‌های معروف شهر مشهد بوده است. در این بازارچه اغلب تره‌بارفروشی و میوه‌فروشی بود. البتّه این بازارچه در گذشته بسیار تنگ و باریک بود. اما حدود 50 سال پیش، والی مشهد تصمیم به عریض نمودن بازارچه گرفته لذا وسیله‌ای از دو طرف به کالسکه می‌بست و درون بازارچه به راه می‌افتاد و هرجا که این وسیله با دیوار برخورد می‌کرده، دستور به خراب کردن و عقب‌نشینی در آن محل را می‌داد. به این ترتیب اوّلین بار این بازارچه عریض شد و شکل معماری سابق را که سرپوشیده و گنبددار بود از دست داد و به صورت ناموزون باقی ماند. 1

    رسته :بازارچه سراب
    منابع :

    1. کتاب شناسایی و وجه تسمیه معابر، محلات و اماکن عمومی بافت قدیم شهر مشهد ، دکتر محمد رحیم رهنما، اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری مشهد.با همکاری انتشارات سخن گستر،1390: ص (203-204)

    محله سرابقنات‌دروازهوالیبازارچهایستگاه سرابمیوه‌فروشیتره‌بارفروشی
    ایجاد کننده :هانیه مشتاق
    Qr code
    امتیاز :10
    تعداد بازدید :55
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد: