• مشاهده محتوای ویکی
    نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    تیمچه حکاک ها

    تیمچه حکاک‌ها یا فیروزه‌تراش‌ها، تا قبل از سال 1310 در محوطه‌ای از صحن امام، بین سردر ساعت بین صحن امام و صحن نو تا تالار موزه فرش که تا چندی پیش تالار کتابخانه و قرائت‌خانه بود، قرار داشت. زیرا تا قبل از سال 1310 صحن امام یا صحن موزه وجود نداشت و سردر ساعت به آشپزخانه حضرت و کوچه‌های اطراف باز می‌شد و درب دیگری نیز از صحن نو (صحن آزادی) در حدود زیر درب که ساعت تا ضلع دو زاویه جنوب شرقی است، به تیمچه حکاک‌ها باز می‌شد و در آن، تیمچه که مرکز عمده خرید و فروش و معاملات سنگ فیروزه نیشابور و فیروزه‌های تراشیده و سنگ‌های قیمتی دیگر بود، تجارتخانه و کارگاه‌های فیروزه‌تراشی که در آن زمان حجره حکاکه یا حکاک‌خانه گفته می‌شد، قرار داشتند.

    حدود سال‌های 1308 تا 1312 که مرحوم اسدی اقدام به ساختن صحن موزه (صحن امام) نمود، تیمچه حکاک‌ها و آشپزخانه حضرتی تخریب شد. آشپزخانه حضرتی به بست بالاخیابان منتقل گردید و آستان قدس یک هتل به نام مهمانخانه توس و همچنین آشپزخانه حضرتی را در بست بالا ساخت و هتل مزبور هم نخستین هتل مشهد بود. که حدود 20 اطاق در دو طبقه داشت و به اقامت بلندپایگان و صاحب‌منصبان دولتی و افراد سرشناس اختصاص داشت. حکاک‌ها یا فیروزه‌تراشان که نتوانستند محلی برای مجتمع خود پیدا کنند، به سراهای مختلف مشهد و از جمله بازار زرگرها که در یک راهروی زیر نقارخانه قرار داشت، نقل مکان کردند.

    طرح احداث فلکه جضرت و همچنین دو خیابان طبرسی و تهران، بافت قدیم تجاری شهر مشهد را به کلی دگرگون نمود و سراهای قدیمی شهر مشهد که بیشتر در چهارباغ و یا محله نوقان و پایین خیابان بودند بعدها به سراهای جدیدی که در اطراف فلکه حضرت و همچنین خیابان تهران ساخته شد، نقل مکان دادند. سراهای قدیمی که موقعیت خود را از دست داده بودند، از وضعیت تجاری خاص خود خارج و به صورت انباری درآمدند و به انبار جمع آوری پشم، زیره، بوجاری غلات، حبوبات و همچنین مرکز علاقی یا محل معاملات تولیدات دامی و کشاورزی روستائی و نیز انبار کاروانسرای چوب و ستون‌فروشی و پردازتراشی که در آن زمان از مصالح عمده ساختمانی بود، تغییر کاربری دادند. احداث فلکه و خیابان تهران و خیابان طبرسی باعث شد سراهای تخریب شده و یا متروک شده مجدداً در اطراف فلکه ساخته شوند و نیاز جامعه بازاری و تجاری مشهد را پاسخ دهد. ولی باری دیگر پس از گذشت چهل سال قسمت عمده این سرا در طرح نوسازی سال 1354 مجدداً تخریب گردیدند.1

    رسته :تیمچه حکاک ها
    منابع :

    1. کتاب شناسایی و وجه تسمیه معابر، محلات و اماکن عمومی بافت قدیم شهر مشهد ، دکتر محمد رحیم رهنما، اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری مشهد.با همکاری انتشارات سخن گستر،1390: ص (198)

    حکاک‌هافیروزه‌تراش‌موزه فرشکتابخانهقرائت‌خانهآشپزخانه حضرتصحن نو (صحن آزادی)بالاخیابانخیابان طبرسیتهرانمحله نوقانچهارباغپایین خیابان
    ایجاد کننده :هانیه مشتاق
    Qr code
    امتیاز :10
    تعداد بازدید :43
    مطالب مرتبط
    تیمچه حکاک ها
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد: