• مشاهده محتوای ویکی
    نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    کاروانسرای عزیزا...اف

    کاروانسرای عزیزا... اُف در مرکز شهر مشهد در کوچه عباسقلی‌خان (جنوب شرقی حرم مطهر حضرت رضا(ع) واقع است.

    این بنا در سال 1347هـ.ق توسط حاج غلامحسین سالم مشهدی در سه طبقه با عنوان تجارت‌خانه، محلی برای صادرات محصولات گوناگون ساخته شد و تا مدت‌ها بنایی بسیار ممتاز و پررونق بود. با گذشت زمان در نحوه استفاده از این مکان تغییرات زیادی صورت گرفت . خصوصاًً در دوره‌های تخریب حاشیه حرم ‌مطهر، این سرا به بازار فرش تبدیل شد و فعّالیت تجّار فرش در آن رونق گرفت.

    بعدها، به تدریج این مکان به محلی برای عمده‌فروشی مشاغل مشابه تبدیل شد. امروزه نیز کاربرد آن تجاری و مختص عمده‌فروشی است. با وجود تغییراتی که در طول زمان در شکل استفاده از سرای عزیزا... اُف ایجاد شد، شکل ظاهری آن در قسمت بیرونی تغییر چندانی نکرده و تقریباً به همان شکل اوّلیه باقی مانده است. ولی به علت الحاقات اضافی در بخش داخلی آن و تراکم بیش از حد فعالیت های تجاری، در حال حاضر چیزی از معماری کاروانسرا مشاهده نمی‌شود.

    با توجه به تحقیقات محلی، اشتهار کاروانسرا به عزیزا... اُف به این دلیل است که فردی یهودی مالک کاروانسرا بوده، مجاورت کاروانسرا با محله یهودی‌های مشهد (جهودها) مؤید این مطلب است. در حال حاضر کاروانسرا در اختیار بنیاد مستضعفان می‌باشد؛ و مالک کارورانسرا در خارج از کشور (میلان ایتالیا) به سر می‌برد 1 .     

    رسته :کاروانسرای عزیز ا... اف
    منابع :

    1. کتاب شناسایی و وجه تسمیه معابر، محلات و اماکن عمومی بافت قدیم شهر مشهد ، دکتر محمد رحیم رهنما، اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری مشهد.با همکاری انتشارات سخن گستر،1390: ص (210)

    یهودی‌ایتالیاغلامحسین سالم مشهدیکوچه عباسقلی‌خانعباسقلی‌خانحرم مطهرکاروانسراحضرت رضا(ع)مشهد
    ایجاد کننده :هانیه مشتاق
    Qr code
    امتیاز :10
    تعداد بازدید :48
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد: