• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    باغ عنبر

    یکی دیگر از باغات محدوده بافت قدیم شهر مشهد، باغ عنبر می‌باشد که در ضلع جنوبی خیابان معروف به بالاخیابان بین میدان شهداء و چهارراه شهداء در محل بیمارستان فیوضات سابق (امور تربیتی فعلی و بخشی از آموزش و پرورش) قرار داشته، در حال حاضر کوچه‌ای نیز به نام کوچه باغ عنبر نیز وجود دارد که از طرف جنوب به بازارچه سراب و از شمال به بالاخیابان متصل است.

    وجه تسمیه باغ نیز از مالک باغ که آقای عنبر بوده، اخذ شده است.1

    باغ عنبر2هر چند در شمار باغات محله سراب بود و بری به حاشیه خیابان نداشت؛ اما به سبب اتصال کوچه معروف باغ عنبر به بالاخیابان، هویت آن با خیابان مشهد گره خورده بود. کوچه مزبور در طرف شرقی باغ واقع بود و در دوره قاجاریه در غرب آن تا دروازه سراب با باغات مشجر متفرقه و کرومی (انگوری) پوشیده شده بود . 3

    باغ عنبر در سال ۱۳۰۹ وضع به سامانی نداشت. سرما بخشی از زراعت آن را خشکانده، و بقیه اراضیِ آن بایر افتاده بود. پیرامون باغ به خوبی محصور نبود، و کودکان و بزرگسالان برای بازی و تفریح به‌راحتی وارد آن می‌شدند. در این هنگام نیمه شرقی باغ برای ساختمان دبستان دوشیزگان شاهرضا گودبرداری شده بود.

    نیمه غربی باغ در شرق کوچه شجاع التولیه تا سال ۱۳۱۴ در اختیار حاج محمد باقر علاف بود و به محل مزبله و کثافات تبدیل شده بود. اراضی باغ در سال ۱۳۰۹ محمل اتصال خیابان پهلوی (ارگ) به بالاخیابان و شکل‌گیری میدان تقاطع بالاخیابان و خیابان پهلوی و سپس میدان مجسمه شد.4

     

    رسته :باغ عنبر
    منابع :

    1. کتاب شناسایی و وجه تسمیه معابر، محلات و اماکن عمومی بافت قدیم شهر مشهد ، دکتر محمد رحیم رهنما، اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری مشهد.با همکاری انتشارات سخن گستر،1390: ص (220)

    2. «از بقایای باغ‌های سناباد یکی باغ عنبر بود ... مشهدی‌ها باغ عنبر را بدون کسره اضافه تلفظ می‌کنند و معتقدند این باغ به عنبر غلام گوهرشاد همسر شاهرخ یا غلام حضرت رضا (ع) تعلق داشته است، ولی ممکن است به علت داشتن گلهای معطر و عنبرآگین بودن به آن باغ عنبر گفته شده باشد یا با خاندان عنبریان از خاندانهای بزرگ و معتبر خراسان قدیم که ذکری از آنها در تاریخ بیهق شده است مربوط باشد». (بینش, «جغرافیای محله‌های مشهد ۳». ص ۵۷۶.) و نیز ممکن است عنبر موقوف علیه باغ بوده باشد.
     
    3.  «[رجبعلی‌بیک] در سال ۱۱۱۸ هفتصد جریب و سیصد و هشتاد و پنج زرع زمین مشجر و بیاض در محله سراب مشهد مقدس وقف آستان قدس رضوی نمود و مقرر داشت درآمد آن صرف روشنایی کشیک خانه و حرم مطهر گردد. این زمین بین باروی شهر مشهد و باغ عنبر قرار داشته است». (عطاردی, فرهنگ خراسان، ج۲، ص ۶۴.) و نیز مرکز اسناد کاخ گلستان، نقشه سال ۱۲۸۶ق مشهد.
     

    4.  ساکما، سند ۲۸۳۰۶/۲۹۳، ص ۳ ۲۴؛ همان‌جا، سند ۲۹۶۱۷/۲۹۳، ص ۲۲۲ و ۲۲۴؛ مرکز اسناد آستان قدس رضوی، سند ۴۷۹۹، ص ۱؛ همان‌جا، مصاحبه م۲۴، ص ۱.

    بالاخیابانمیدان شهداءچهارراه شهداءکوچه باغ عنبربازارچه سرابآقای عنبربیمارستان فیوضاتآموزش و پرورش
    ایجاد کننده :هانیه مشتاق
    Qr code
    امتیاز :10
    تعداد بازدید :49
    مطالب مرتبط
    باغ عنبر
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد: