• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    گاراژ اطمینان

    گاراژ اطمینان دست کم از سال ۱۳۱۰ در بالاخیابان قرار داشت اما محل تجارتخانه هم‌نام آن در سرای گلشن واقع در فلکه جنوبی مستقر بود. 1

    محل اولیه این گاراژ در سرای وقفی مدرسه باقریه در حاشیه جنوبی بالاخیابان؛ یعنی سرای زغالی‌ها قرار داشت، که در سال ۱۳۱۶ به خیابان تهران منتقل شد. سرای زغالی‌ها مجدداً در سال ۱۳۱۷ به شعبه فرعی گاراژ تبدیل شد. 2 گاراژ اطمینان از سال ۱۳۱۸ به محل سابق گاراژ شمس در سرای شجاع الدوله، که در جنب سرای زغالی‌ها واقع بود، انتقال یافت .

    حسین اطمینان، مدیر بنگاه بار و مسافربری پستی اطمینان، اندکی پس از نقل مکان گاراژ شمس در سال ۱۳۱۸، سرای شجاع الدوله را به اجاره خود درآورد. تعمیرات فوری در ساختمان سرا، افزایش ارتفاع راهروی ورودی گاراژ برای عبور اتومبیل‌های بزرگ و تعریض پل مقابل سرا روی نهر خیابان از شروط او در ضمن اجاره بود. به علت انجام نشدن شرط سوم ماشین‌های سنگینِ گاراژ قادر به دور زدن خیابان برای عبور از روی نهر نبود، برای ورود به گاراژ به‌ناچار در خلاف جهت خیابان حرکت می‌کرد. با ممانعت مأمورین کلانتری از تردد در خلاف جهت خیابان مسافرین در محل سابق گاراژ پیاده می‌شدند و شوفرها شب هنگام که جریان تردد در خیابان قطع می‌شد، به سرای شجاع‌ الدوله می‌رفتند.

    دور درب گاراژ نرده‌ای مستعمل کشیده شده بود و دکاکین مجاور آن به سنگتراشی و میکانیکی اختصاص داشت. در دو طرف راهروی گاراژ چهار باب ‌انبار وجود داشت. بیست جای پارک دردار در گاراژ پیش‌بینی شده بود که از میان آنها ۶ درب فرسوده بود. یک باب دکان با دو درب شیشه‌ای که یکی به سمت داخل و دیگری به سمت خیابان باز می‌شد به اتاق دفتر گاراژ اختصاص داده شده بود. پس از تعمیرات سه باب اتاق با یک در شیشه‌ای رو به خیابان به آن افزوده شد، و هر چهار باب دکان حاشیه خیابان به در شیشه‌ای مجهز شد. وضعیت اتاق‌های سردر گاراژ نیز مطابق نیاز مستأجر تغییر داده شد. به علاوه برای رفع احتیاجات گاراژ اقدام به حفر چاه آب و ایجاد حوضی در میان گاراژ کرده، و دو باب مستراح به دو باب قبلی افزودند. یک چاه هم برای دفع آب باران در وسط سرا ایجاد گردید. تعمیرات سرای شجاع الدوله تحت نظارت مهندس کندراتیف رئیس اداره ساختمان آستان قدس در آذر ۱۳۱۸ به پایان رسید اما ساختمان پل بتنی مقابل آن به علت برودت هوا به تعویق افتاد. حق فسخ اجاره‌نامه در صورت الزام دولت به انتقال گاراژها به خارج شهر با مستأجر بود. گاراژ اطمینان تا سال ۱۳۲۰ که برای اولین بار بیمه آتش‌سوزی شد، همچنان در این محل باقی ماند.3

    رسته :گاراژ اطمینان
    منابع :
    1 -  ساکما، سند ۲۸۱۱۷/۲۹۳، ص ۱۷۴؛  همان‌جا، سند ۲۹۶۳۱/۲۹۳، ص ۱۲۲؛ مرکز اسناد آستان قدس رضوی، سند ۶۶۹۶۰، ص ۶؛ همان‌جا، سند ۱۳۷۸۲۰، ص ۱۰۷؛ روزنامه شهامت، ش ۸۴ (۱۵ اسفند ۱۳۱۶)، ص ۱؛ همان‌جا، ش ۷۰ (۴ اسفند ۱۳۱۷)، ص ۱.
    2 -  مرکز اسناد آستان قدس رضوی، سند ۱۳۷۹۱۶، ص ۵۱ و ۸۵.؛ روزنامه آفتاب شرق، ش۵۱۹ (۱۲ آذر ۱۳۱۵)، ص ۱.
    3 - مرکز اسناد آستان قدس رضوی، سند ۹۰۲۵۸، همه صفحات.
    سرای زغالی‌بالاخیابانخیابان تهرانمدرسه باقریهگاراژ شمسسرای شجاع الدولهسرای گلشنحسین اطمینانآستان قدسنهر خیابان
    ایجاد کننده :هانیه مشتاق
    Qr code
    امتیاز :10
    تعداد بازدید :11
    مطالب مرتبط
    گاراژ اطمینان
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد: