• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    صحن قدس

    صحن قدس در جنوب مسجد گوهرشاد و شمال صحن جامع رضوی واقع شده‌است. از سمت شرق با رواق امام خمینی و از سمت غرب با بست شیخ بهایی مجاور است. فضای باز صحن در حدود ۳۸ در ۶۴ متر است و مساحت کل بنا با محاسبهٔ فضاهای بستهٔ اطراف، حدود ۴۸۰۰ متر است. زیربنای صحن ۲۵۳۸ متر است. 1    آستان قدس رضوی با توجه به اهمیت تحولات سرزمین فلسطین که مهد ادیان توحیدی بزرگ تاریخ و محل تلاقی تمدن‌هاست و همچنین از اولویت‌های اصلی جهان اسلام بشمار می‌رود، در طرح توسعه حرم مطهر رضوی تصمیم می‌گیرد نمادها و نشانه‌هایی از قدس مقدس را در حرم تجلی دهد.

    از همین رو در طرح جامع توسعه حرم مطهر رضوی در دهه 60 ساخت صحنی با عنوان «قدس» در دستور کار آستان قدس قرار می‌گیرد که در سال 1370 ساخت کالبدی آن به اتمام رسیده ودر سال 1373 نیز کار کاشی کاری و تزئینات آن تمام می‌شود.

    همچنین به یادبود بیت‌المقدس که قبله نخست جهان اسلام بشمار می رود نمادی از «قبه الصخره» که یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین آثار معماری اسلامی پس از مسجدالاقصی در بیت‌المقدس است  در این صحن ساخته می‌شود.

    این نماد یک هشتم ابعاد واقعی «قبه الصخره» به نیت هشتمین امام شیعیان(ع) است. همچنین 14 غرفه در قسمت شمالی و 14 غرفه نیز در قسمت جنوبی به نیت 14 معصوم(ع) ساخته شد که بالای هر یک از غرفه‌ها نام ائمه معصومین(ع) ذکر شده است.

    این صحن چهارایوانی است. ایوان شمالی صحن به نام ایوان معراج نام‌گذاری شده و پشت ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد قرار دارد. ایوان شرقی، متصل به رواق امام خمینی (قدس سره) است، ایوان غربی صحن که ورودی آن از بست شیخ بهایی است، «باب الانبیاء» نام‌گذاری شده است، ایوان جنوبی نیز که به آن ایوان قبله می‌گویند، مشابه ایوان مقصوره در مسجد گوهرشاد بنا شده، عمق آن ۱۵متر، عرض ۱۲ متر و ارتفاع آن ۱۶ متر است. این ایوان دارای محرابی با ازاره و دور سنگ است. کتیبه‌ای به خطوط ثلث و کوفی و رنگ طلایی و دربردارنده سوره نور از تزئینات این ایوان است. دیگر تزئینات ایوان شامل کاشی معرق، رسمی‌بندی، معرق آجر و مقرنس است.
    2

    رسته :صحن قدس
    منابع :

     

    ۱. کتاب حرم رضوی به روایت تاریخ،  بزرگعالم زاده،به نشر،1394،ص(153-154)

    ۲. پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی

    مسجد گوهرشادرواق امام خمینیصحن جامع رضویشیخ بهاییفلسطینحرم مطهر رضویبیت‌المقدسمعراجایوان قبله
    ایجاد کننده :هانیه مشتاق
    Qr code
    امتیاز :7
    تعداد بازدید :17
    مطالب مرتبط
    صحن قدس
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد: