• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    امین آباد

    موقعیت سیاسی
    روستای امین آباد (Aminabad) از توابع دهستان طوس بخش مرکزی شهرستان مشهد می باشد.

    وجه تسمیه
    امین آباد، یکی از 28 روستای حریم کلان شهر مشهد است، که با واژه آباد ترکیب یافته و جزء نامجای هایی است که شناسه خویش را از «آب» و«آباد» و «آبادی» می گیرد، یعنی نزدیکترین واژه به هویت واقعی یک آبادی.

    41 روستای ایران از نام واژه جغرافیایی «امین آباد» بهره جسته اند، که پای ثابت این جاینام های کلی، ساده و تا حدودی برگرفته از زاویه دید ساکنان و دولتمردان به نامگذاری روستاها و شهرهای خویش،آبادی های استان خراسان رضوی هستند که 5 دهکده را به این نام مزین نموده اند:

    1. امین آباد: از توابع دهستان مزینان بخش مرکزی شهرستان داورزن

    2. امین آباد: از توابع دهستان تخت جلگه بخش مرکزی شهرستان فیروزه

    3. امین آباد: از توابع دهستان طوس بخش مرکزی شهرستان مشهد

    4. امین آباد: از توابع دهستان شعبه بخش جنگل شهرستان رشتخوار

    5. امین آباد: از توابع دهستان رشتخوار بخش مرکزی شهرستان رشتخوار.


    این واژه پارسی از دو بخش تشکیل شده است:
    1 .امین: امین خان یا امین میرزا یا میرزا امین یا مانند آن، که از رجال محلی شهرستان مشهد در عصر پهلوی بوده، در ایجاد این روستا یا اداره آن (به احتمال بر اساس نظام ارباب و رعیتی) نقش داشته است.
    وجود یک روستای همنام به نام «امین آباد» یا قلعه امین( که در دوره قاجاریه نیز وجود داشته و امروزه به نام «خرابه امین» شناخته می شود، این احتمال را که مؤسس این دو روستا یک فرد بوده است، در ذهن تداعی می نماید.
    2.آباد (abad) ،که در زبان پهلوی apatan( واژه مرکب pata + a ،)به معنی معمور و در مقابل ویران است. (منبع 1)

    دکتر بهرام فره وشی آباد را در زبان پهلوی آپات (apat) و ترکیبی از a - pat به معنی آباد، مزروع و آبادان را آپاتان (apatan) و ترکیبی از a-pat-an به معنای آبادان و آبادی را آپاتیه apatih و مرکب از a-pat-ih ، به معنی آبادی، آبادانی، ترقی، برکت، خوشبختی دانسته است. (منبع 2 ،39).

    هر چند کلمه آبادی در زبان فارسی دارای معانی دیگری چون درود، ثناء، خانه کعبه، نام پیغمبر ایرانی، خوش و خوب و نیک نیز می باشد. (منبع 3، 1/2).
    آباد (a . bad)، به جایی گفته می شود که در آن جا آب و گیاه و ساختمان باشد و مردمان سکونت کنند، معمور، مقابل ویران. جزء پین در اسامی امکنه، نظیر ابراهیم آباد، جعفر آباد، علی آباد.
    <فارسی میانه: apat (آباد)> ایرانی باستان: - a - pata (محافظت شده، پاییده شده). (منبع 4)
    از ریشه - (pa ( y ( پایدن، مراقبت کردن).
    پارتی (اشکانی): abad bd (آباد)(منبع 5)
    سغدی:” ‘‘pt (آباد)، -py” ‘’(توجه کردن، پاییدن) (a-paya->) “pat ،(Gharib SD 192,203)
    (احسنت، آباد!) Ir 1..Mac Kenzie Ac) 74/۱۹۷۶مقایسه کنید با فارسی: آباد، آفرین (منبع 8، ۳۳).
    خوارزمی: (bdn آبادان) ( فارسی) FKhwD6 ) Henning)
    کردی: ava (آباد) (Kurdica82 Asatrian - Livshits)
    ارمنی: apat (آباد، معمور) (ایرانی)، | anapat( مخروبه، ویرانی) (فارسی میانه:an+apat بایر، نا آباد) (منبع 11)(منبع 12، 1/3-4).
    دیدگاهی نیز وجود دارد که کلمه آباد از فارسی میانه آپات pat- مأخوذ است که این کلمه نیز می تواند از ایرانی باستان pa-ta ta (صورت باستانی) گرفته شده باشد.
    این ترکیب ایران باستان از ۳ جزء تشکیل شده است: a پیشوند تأکید، pa ریشه فعل به معنی نگهداری و مراقبت کردن این جا به معنی آباد و معمور بودن) و ta پوند صفت مفعولی (و گاهی اوقات صفت فاعلی).
    واژه مرکب a-pa-ta یک صفت است که در این جا جای اسم را گرفته و به معنی جایی می باشد که ایستاده، مستقر، آباد و مکون است. (منبع 13، 18)
    آباد معانی بسیاری دارد، از جمله: مرفه، بساز بسامان، منظم، مرتب، پر رونق، پیشرفته، آراسته، منتسق، توانگر، پر مایه، تمام سلاح، تندرستی توسعه یافته، روا، مجری.
    در پایان نام برخی از آبادی ها، شهرها، قصبات، - بخش ها و شهرستان های کشورهای ایران، عراق، هندوستان، افغانستان، ترکیه و آسیای میانه (تاجیکستان، ترکمنستان که پایتخت آن عشق آباد نام دارد، قزاقستان، قرقیزستان، ازیکستان) واژه «آباد» آمده و به معنی آباد کرده و آباد شده است. در ایران، کلمه پارسی به آباد در ۱۱۵۵۲ عارضه جغرافیایی مشاهده می گردد، که از این میان نام ۷۷۲۹ روستا و ۱۴۰ شهر، با واژه « آباد» ترکیب یافته است. در باره وجه تسمیه این آبادی سه دیدگاه وجود دارد:
    دیدگاه اول: (امین آباد) به معنایآباد کرده شده توسط شخصی به نام «امین» (احتماال مرتبط با ابوالحسن خان) می باشد.
    دیدگاه دوم: برخی از تاریخنگاران معتقدند تعدد وجود روستاها و شهرهایی با اسامی احمدآباد، محمدآباد، امیرآباد، امین آباد، علی آباد، حسن آباد، حسین آباد، عباس آباد و  مانند آن، نشان از وجود علاقه و اشتیاق ساکنان مناطق شیعه نشین به نامگذاری زیستگاه خود بهخاندان اهل بیت می باشد.

    تاریخچه
    امین آباد، ازآبادی های نوبنیاد ناحیه توس شمرده می شود، که نام آن در هیچ یک از منابع و اسناد و مدارک پیش از دوره پهلوی ذکر نشده و در ضمن، هیچ اثر تاریخی ثبت شدهای نیز در این منطقه وجود ندارد که نشان از پیشینه سکونت و استقرار انسان در آن باشد. به دلیل برخورداری از شرایط مناسب جغرافیایی و آب و هوای معتدل و زمین حاصلخیز توانست به یکی از کانونهای مهم جمعیت ثابت روستائیان بومی تبدیل شود و با آن که آبادی در میان دهها دهکده تاریخی شهرستان مشهد، از پیشینه تاریخی برخوردار نیست، اما دوره پیشرفت تدریجی خود را از یک بافت سنتی پیوسته و با استفاده از مصالح و سبک معماری سنتی شمال خراسان آغاز نمود تا به عنوان یک روستای پرجمعیت به تکیه گاه امن ساکنان خویش مبدل گردد.

    هسته اولیه آن به صورت فشرده شکل گرفته و گفته میشود اربابی به نام (حیدریان) در تأسیس این روستا نقش بنیادین ایفا نموده است. مرحله اول توسعه، در سالهای 1335تا 1342 به وقوع پیوسته و از شمال به مرحله سوم، از غرب به هسته اولیه، از جنوب و شرق به مرحله دوم و سوم محدود می شود و اعلب ابنیه آن (مانند دبستان) نوساز هستند.
    مرحله دوم توسعه، در بازه زمانی اصلاحات ارضی تا پیروزی انقالب اسالمی، یعنی 1342 تا 1357 انجام یافته و در مرکز روستا و در جنوب مرحله نخست شکل گرفته و ساخت و ساز واحدهای مسکونی با فرم و مصالح شهری در آن تداوم داشته است.
    مرحله سوم توسعه، در چهار دهه گذشته و به تدریج به وقوع پیوسته و گسترش به صورت پراکنده و به شکل یک کمربند در چهار سمت روستا و در جهت توسعه فیزیکی حداکثری آبادی انجام شده است.

    موقعیت جغرافیایی


    این آبادی دشتی در موقعیت جغرافیایی 59 درجه و 29 دقیقه و 30 ثانیه طول شرقی و 36 درجه و 25 دقیقه و 26 ثانیه عرض شمالی واقع گردیده و ارتفاع نسبی آن از سطح دریا 1028 متر است. این دهکده در 14 کیلومتری شمال غرب شهر مشهد قرار دارد. آب و هوای آن معتدل خشک میباشد. (منبع 19، 32/ 36)

    مساحت


    این روستا 18 هکتار وسعت داشته و اهالی آن در 253 واحد مسکونی اقامت دارند. تراکم نسبی جمعیت در آن 56/ 74 نفر در هر هکتار می باشد.  

    جمعیت    ترکیب سنی


      alt= alt=

    نرخ رشد سالیانه


     alt=

    تاهل


     alt= alt=

    سواد    آموزش


     alt= alt=

    اشتغال    بهره برداران حوزه کشاورزی


     alt=
     

    اماکن مذهبی
    این روستا دارای یک باب مسجد می باشد که دررمرکز روستا و بافت قدیم آن قرار داشته و در سال 1374 مورد بازسازی کامل قرار گرفته و 250 متر مربع وسعت دارد.

    محلات
    این روستا داری محله بندی عرفی نیست و کل روستا شامل ساختار تک محله ای می باشد.

    سازمان اداری


    این روستا هم شورای اسالمی روستایی دارد و هم دهیاری.

    جاودانه های تاریخ


    1 .صفرعلی بربری: در 3 تیر 1342 در روستای امین آباد از توابع شهرستان مشهد به دنیا آمد. پدرش برات و مادرش طاهره نام داشت. تا چهارم ابتدایی درس خواند. کشاورز بود. ازدواج کرد و صاحب یک پسر و 2 دختر شد. به عنوان سرباز ارتش در جبهه حضور حضور یافت. در 7 بهمن 1363 ،در سن 21 سالگی، در گولان بر اثر ریزش سنگر و ضزبه مغزی به شهادت رسید. پیکر او را در زادگاهش به خاک سپردند (منبع 24، 1/ 221)
    2 .محمدرضا معینی غلامی: در 12 خرداد 1334 در روستای امین آباد از توابع شهرستان مشهد به دنیا آمد. پدرش قنبر، کارگر بود و مادرش فاطمه نام داشت. تا اول متوسطه در رشته تجربی درس خواند. سال 1356 ازدواج کرد و صاحب 2 دختر شد. به عنوان استوار دوم ارتش در جبهه حضور یافت. در 23 مهر 1359 ،در سن 25 سالگی، با سمت فرمانده گروهان در دزفول به شهادت رسید. پیکرش مدتها در همان منطقه برجا ماند و سال 1361 پس از تفحص، در گلزار شهدای بهشت رضای مشهد به خاک سپرده شد(منبع 24 ،2/ 1208)

     

    رسته :امین آباد
    منابع :
    1. (Menasce, Pierre Jean de. Shkand - Gumanik Vicar, texte pazand pehlevi transcrit, traduit et commente. Fribourg, 1945, P. 266)
    2. فرهنگ زبان پهلوی، 36
    3. برهان قاطع
    4. (Horn GNE 4, id. NPSSpr. 50, Nyberg Man. Phl. Eilers MSS 45/1985 23f)
    5. (Boyce MMPP 4, Durkin-Meisterernst DMMPP 7)
    6. ( Gharib SD 192,203 )
    7. mac Kenzie ac.ir. 10/1976
    8. مجمع الفرس، ۳۳
    9. henning fkhwd 6
    10. Asatrian - Livshits Kurdica 82
    11. ۹۷gr..Hubschmann Arm
    12. فرهنگ ریشه شناختی زبان فارسی، 1/3-4
    13. وجه تسمیه شهرهای ایران
    14. فرهنگ فارسی معین،
    15. شرح حال رجال سیاسی و نظامی ایران،(1/158-159)
    16. علی مؤتمن، تاریخ آستان قدس، 140
    17. مشاهیر مدفون در حرم رضوی، 44/3-46
    18. نگاهی به تاریخ و جغرافیای شهرستان کاشمر، ۲۹۹
    19. فرهنگ جغرافیایی آبادی های کشور
    20. فرهنگ نشابور
    21. روزنامه سفر خراسان
    22. فرهنگ جغرافیایی خراسان
    23. فهرستواره دستنوشته های ایران
    24. فرهنگ اعلام شهدا استان خراسان رضوی
    25. واژه نامه پازند
    26. شاهنامه
    27. فرهنگ جامع نامها و آبادی های کهن اصفهان
    28. گزارش نامه یا فقه اللغه اسامی امکنه
    29. شناخت تابران توس
    30. سفرنامه خراسان
    31. شمس الشموس
    ایجاد کننده :اسما پهلوان مقدم
    Qr code
    امتیاز :0
    تعداد بازدید :47
    مطالب مرتبط
    امین آباد
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد: