• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    اشکزری

    موقعیت سیاسی


     
    روستای اشکزری (Ashkezari) از توابع دهستان میان ولایت بخش مرکزی شهرستان مشهد می باشد.

    وجه تسمیه


    در گذشته به آن کلاته میراب (Kalateh- ye Mirab) می گفتند و امروزه به شکل اشکذری (Ashkezari) یا اشک زری (Ashg - e Zari) هم نوشته میشود. اشکذری (اشکزری)، یکی از ۴۸ روستای حریم کلان شهر مشهد است، که به نام شخصی خاص که بانی یا حاکم و ارباب و کدخدای آن بوده، یا به خاطر شهرت و ناموری یا دخالت حکومت روستا به نام وی نامگذاری شده است.
    اهالی بر این باورند که شخصی که اهل شهر باستانی اشکذر یزد بوده و به اشکذری یا اشکزری شهرت داشته، در بازسازی و عمران و توسعه این آبادی کمتر شناخته شده و کم جمعیت نقش مستقیم داشته است، به گونه ای که خود وی یا اهالی نام روستا را از کلاته میراب به اشکزری (اشکذری) تغییر دادند.
    اشکذر، یک نامجای منحصر به فرد پارتی است و متعلق به شهرستان اشکذر (Ashkezar) در استان یزد (به مرکزیت شهر اشکذر) می باشد، که در آبان ماه ۱۳۹۵، ۹۶۱۳ خانوار و ۳۲۵۶۶ نفر (۱۷۴۰۶ مرد، ۱۵۱۶۰ نفر) جمعیت داشته است. مدتی این شهرستان به نام صدوق (Sadduq(برگرفته از نام شهید آیت الله محمد صدوقی) شناخته می شد.
    محمد مهریار در باره ریشه این واژه می نویسد: «اگر این واژه را تقطیع کنیم، به دو جزء «اشک» و «ذر» معادل «آذر» می رسیم. جزء اول همان واژه «اشک» است که در کلمه اشکانیان داریم و با آن آشنا هستیم، اما جزء دوم ذر» همان تخفیف یافته «آذر» است و صحیح کلمه را باید به صورت «اشک آذر» تلفظ کرد که «الف» ممدود اول «آذر» به فتحه «کاف» برای سهولت تلفظ تخفیف یافته است و معنی کلمه «اشک آذر» به صورت صفت و موصوف (مضاف و مضاف الیه) به معنی «آذر» منسوب به «اشک» است.
    اما آذر نه فقط در زبان فارسی به معنای «آتش» است، بلکه «آذر» به معنای مطلق آتشکده هم می آید و در اصطلاحات دین زردشتی رایج است، بنابراین معنی کلمه می شود «آتشکده اشک»، یعنی آتشکده ای که اشک بنا کرد.
    یکی از ناموران اشکانی آتشکده ای بنا می کند و دور و بر آن اجتماعی سر می گیرد و کم کم دیهی و بعد شهر کی می شود.» (منبع 27، ۱۳۱-۱۳۲)

    تاریخچه


    این روستا در آغاز دوره پهلوی به صورت یک کلاته کوچک و به نام شخصی که شغل «میر آبی» داشته، به نام کلاته میراب در سپهر سیاسی شهرستان مشهد ظهور نمود و اندک اندک گسترش یافت و با وجود تعییر نام، به اشکذری، بر وسعت و جمعیت آن افزوده نشد، تا جایی که در سال های پایانی سده چهاردهم هجری خالی از سکنه گردید و با عمری کمتر از هشتاد سال، تجربه ای تلخ از فراز و فرود یک مکان جغرافیایی ناپایدار را نمایان ساخت.

    موقعیت جغرافیایی


    این آبادی دشتی در موقعیت جغرافیایی ۵۹ درجه و ۱۹ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۳۴ دقیقه عرض شمالی واقع گردیده و ارتفاع نسبی آن از سطح دریا ۱۰۹۰ متر است. این دهکده در ۴۱ کیلومتری شمال غرب شهر مشهد و ۱۱ کیلومتری شمال جاده مشهد به قوچان قرار دارد. آب و هوای آن معتدل خشک است. (منبع 19، ۳۰/ ۳۲)

    مساحت


    این روستای کوچک تنها ۳هکتار وسعت داشته و اهالی آن در ۵ واحد مسکونی اقامت دارند.

     


    جمعیت    ترکیب سنی


      alt= alt=

    نرخ رشد سالیانه


     alt=

    تاهل


     alt= alt=

    سواد    آموزش


     alt= alt=
     

    سازمان اداری


    این روستا نه دهیاری دارد و نه شورای اسلامی روستایی.

    جاودانه های تاریخ


    ابوالفضل خادمان الحسینی اشکذری: در ۱ مرداد ۱۳۴۵ در شهرستان مشهد دیده به جهان گشود. پدرش غلامرضا، پارچه فروش بود و مادرش ربابه نام داشت. تا پایان دوره راهنمایی درس خواند. شاگرد خیاط بود. به عنوان پاسدار وظیفه در جبهه حضور یافت. در ۳ اسفند ۱۳۶۴، در سن ۱۹ سالگی، با سمت نیروی واحد اطلاعات عملیات در سلیمانیه عراق به شهادت رسید. پیکرش مدت ها در منطقه برجا ماند و سال ۱۳۷۶، پس از تفحص، در گلزار خواجه ربیع مشهد به خاک سپرده شد. (منبع 24، (۵۳۷-۰۳/۱)

    رسته :اشکزری
    منابع :
    1. (Menasce, Pierre Jean de. Shkand - Gumanik Vicar, texte pazand pehlevi transcrit, traduit et commente. Fribourg, 1945, P. 266)
    2. فرهنگ زبان پهلوی، 36
    3. برهان قاطع، 2/1
    4. (Horn GNE 4, id. NPSSpr. 50, Nyberg Man. Phl. Eilers MSS 45/1985 23f)
    5. (Boyce MMPP 4, Durkin-Meisterernst DMMPP 7)
    6. ( Gharib SD 192,203 )
    7. mac Kenzie ac.ir. 10/1976
    8. مجمع الفرس
    9. henning fkhwd 6
    10. Asatrian - Livshits Kurdica 82
    11. ۹۷gr..Hubschmann Arm
    12. فرهنگ ریشه شناختی زبان فارسی، 1/3-4
    13. وجه تسمیه شهرهای ایران، ۱۸
    14. فرهنگ فارسی معین
    15. شرح حال رجال سیاسی و نظامی ایران،(1/158-159)
    16. علی مؤتمن، تاریخ آستان قدس، 140
    17. مشاهیر مدفون در حرم رضوی، 44/3-46
    18. نگاهی به تاریخ و جغرافیای شهرستان کاشمر، ۲۹۹
    19. فرهنگ جغرافیایی آبادی های کشور، ۳۲/19
    20. فرهنگ نشابور
    21. روزنامه سفر خراسان
    22. فرهنگ جغرافیایی خراسان
    23. فهرستواره دستنوشته های ایران
    24. فرهنگ اعلام شهدا استان خراسان رضوی
    25. واژه نامه پازند
    26. فرهنگ گویشی خراسان بزرگ
    27. فرهنگ جامع نام ها و آبادیهای کهن اصفهان
    ایجاد کننده :اسما پهلوان مقدم
    Qr code
    امتیاز :0
    تعداد بازدید :54
    مطالب مرتبط
    اشکزری
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد: