• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    اروند

    موقعیت سیاسی


    روستای اروند (Arvand) از توابع دهستان طوس بخش مرکزی شهرستان مشهد می باشد.

    وجه تسمیه


    در گذشته به شکل اربند (Arband) یا آورند (Avrand) هم نوشته شده است.
    اروند جاینامی منحصر به فرد در ایران است و هیچ روستا و شهر دیگری به نام مطلق (اروند) وجود ندارد. بخش و شهر (اروند کنار) در خوزستان، نام واژه هایی با پسوند محسوب می گردند.
     
    اروند (arvand) در اوستایی ائورونت (aurvant)، دارای معانی گوناگونی است، از جمله: تند، تیز، مانند تیغ بران، چالاک، توانا، دلیر، پهلوان. در آبان یشت، بند ۱۳۱ و غیره آمده و در تفسیر پهلوی آن را اروند (arvand) ترجمه کرده اند. (پشت ها،ژور داود،2/ 327:1/224: منبع 1)
     
    از دیگر معانی این واژه باستانی می توان موارد زیر را نام برد: شریف، نجیب، بزرگ، جوانمرد، نیرومند، تجربه، آزمایش، فر، شکوه، قابل، شان و شوکت، اسب، حسرت، آرزو، زیبائی، اقتدار، عین و خلاصه هر چیز. (منبع 2؛ منبع 3: منبع 4)
     
    در اعلام نیز نام های خاص:
     
    ١. اروند (Arvand) یا الوند (Alvand): کوه شهر باستانی همدان، که در افسانه ها آمده است (گویند شخصی در آن کوه آسوده است که نام او اروند بوده و آن کوه را به نام او خوانند). در زبان پهلوی نام واژه ائورونت به اروند تبدیل گشته است. (منبع 5)
     
    ۲. رود مرزی (اروند رود) و نام ایرانی رود دجله)، که امروزه به آن Orontes می گویند و حکیم ابوالقاسم فردوسی فازی مشهدی، اروند را با رود دجله یکی دانسته است:
     
    (به اروند رود اندر آورد روی
    چنان چون بود مرد دیهیم جوی
    اگر پهلوانی ندانی زبان
    به تازی تو اروند را دجله خوان) (منبع 6)
     
    3.نام پسر کی پشین و پدر لهراسب شاه که نسب وی به کیقباد می رسد. 
     
     
    ۴. نام چشمه ای در سیستان، که (گویند نی بسیاری در آن چشمه روئیده است. آنچه از آن در میان آب است، سنگ شده است و آنچه در بیرون آب است و از آب بر آمده است، نی است و شاخ و برگ دارد.) (منبع 7؛منبع 8: منبع 9)
     
    محمد مهریار معتقد است که: (در تقطیع، این واژه به صورت (ا +ر + وند) در می آید، اما جزء اول و دوم، (آ) نمایانگر آب است، اما (ر) حرف وقایه است و به علت این که تلفظ جزء اول (او) با جزء ثالث دشوار می بوده است، (ر) وقایه برای سهولت تلفظ به وجود آمده است. اما (وند) پسوند اوستایی قدیم و صحیحی است که گاهی هم به صورت (مند) در می آید و در اوستایی به صورت (ونته) به معنای دارنده و صاحب است. (آوند) یعنی جای آب و دولتمند یعنی صاحب دولت، و (اروند) و (آوند) هر دو یک لغت هستند، با تفاوت این که در اروند (ر) میانه (ا) و (وند) برای سهولت تلفظ آمده است، چون که صورت (آاوند) تلفظ دشواری بوده است، اوروند و اروند خوانده شده است و اروند رود همان رودخانه ای است که آب دارد یعنی آب زیاد دارد.) (منبع 10)

    تاریخچه


    روستای اروند با آن که دارای نام واژهای باستانی و اوستایی است، اما دارای قدمت جندانی نیست و به احتمال قریب به یقین، در دوره قاجاریه در ناحیه توس بنیاد نهاده شده است.
     
    علی نقی حکیم الممالک، که در رکاب ناصرالدین شاه قاجار در روز ۱۲ صفر ۱۲۸۴ ق./ ۲۵ خرداد ۱۲۴۶ش. به مشهد سفر کرده، نام این روستا را به شکل ارون (اردن؟) و به عنوان یکی از قراء و مزارع بلوک رو به چناران از دست راست در بلوک میان ولایت مشهد ثبت کرده است. (منبع 11)
     
    محمد حسن خان اعتماد السلطنه، وضعیت این روستا در عصر ناصری (۱۳۰۰-۱۲۹۰ق.) را چنین بیان می کند:
     
    مزرعه اروند: قدیم النسق است. 40 خانه وار رعیت دارد. زراعت از قنات مشروب می شود. هوایش معتدل است. نوکر دیوانی ندارد.) (کتابچه میان ولایت، در (جغرافیا و نفوس خراسان در عصر ناصری)، ۲۰۷)
     
    مرحله اول توسعه روستا در منتهی الیه غرب آن و در فاصله زمانی سال های ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۲ انجام یافته و به اعتقاد اهالی روستا به نام (قلعه یزدی ها) و دارای نظام ارباب و رعیتی بوده است.
     
    در مرحله دوم توسعه، در بازه زمانی اصلاحات ارضی تا پیروزی انقلاب اسلامی، زمین های کشاورزی و مسکونی به روستائیان واگذار شد و نظم ارباب و رعیتی از میان رفت. در این مرحله (قلعه نیشابوری ها)   شکل گرفت، که در حال حاضر تمام آن به صورت قطعات مسکونی تفکیک شده است.
     
    در مرحله سوم توسعه، که به (توسعه معاصر) نیز شهرت یافته است، در سال های پس از انقلاب و تحت عنوان (قلعه کاشانی ها) شکل گرفته است.

    موقعیت جغرافیایی


    این آبادی دشتی در موقعیت جغرافیایی ۵۹ درجه و ۳۴ دقیقه و ۵۹ ثانیه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۲۲ دقیقه و ۴۷ ثانیه عرض شمالی واقع گردیده و ارتفاع نسبی آن از سطح دریا ۹۸۰ متر است. این دهکده در ۲ کیلومتری شمال غرب شهر مشهد قرار گرفته و رودخانه کشف رود در شمال شرق آن روان است. آب و هوای آن معتدل خشک می باشد. (منبع 12)
     alt= alt=

     

    مساحت


    این روستای کوچک ۸ هکتار داشته و اهالی آن در ۷۲ واحد مسکونی اقامت دارند. تراکم نسبی جمعیت در آن 25/ 18 نفر در هر هکتار می باشد.

    جمعیت    ترکیب سنی


      alt= alt=

    نرخ رشد سالیانه


     alt=

    تاهل


     alt= alt=

    سواد    آموزش


     alt= alt=

    اشتغال    بهره برداران حوزه کشاورزی


     alt=
     

    سازمان اداری


    این روستا دارای شورای اسلامی روستایی می باشد، اما دهیاری ندارد.

    محلات


    محله های این روستای مهاجرنشین بر اساس گروه های مهاجر غیر بومی از سه شهر مختلف پدید آمده، که به سه محله قومی (قلعه یزدی ها) و (قلعه نیشابوری ها) و (قلعه کاشانی ها) شهرت یافته است.

    اماکن مذهبی


    این روستا دارای یک باب مسجد و یک باب حسینیه در هسته مرکزی آبادی است، که بر روی هم ۳۹۸ متر مربع وسعت دارند.

    رسته :اروند
    منابع :
    1. فرهنگ واژه های اوستا،1/ 20
    2. برهان قاطع،1/111
    3. فرهنگ زبان پهلوی، 53-54
    4. واژه نامه پازند، 34
    5. دانشنامه ایران باستان، 1/143
    6. شاهنامه، 1/ 51
    7. لغت فرس، 87. 100
    8. برهان قاطع، ۱/111
    9. فرهنگ پارسی پاشنگ، 1/99
    10. فرهنگ جامع نامها و آبادی های کهن اصفهان94-93
    11. روزنامه سفر خراسان، ۲۱۰
    12. فرهنگ جغرافیایی آبادی های کشور،32/ 21

     

    ایجاد کننده :اسما پهلوان مقدم
    Qr code
    امتیاز :0
    تعداد بازدید :36
    مطالب مرتبط
    اروند
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد: