• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    جلالی

    موقعیت سیاسی


    روستای جلالی (Jalali) از توابع دهستان میان ولایت بخش مرکزی شهرستان مشهد می باشد.
     

    وجه تسمیه


    نام دیگر آن بلوچ خانه (Baluch Khaneh) یا بلوچ آباد (Baluchabad) می باشد. چون این روستای مهاجرنشین، توسط مهاجران بلوچ استان سیستان و بلوچستان بنیاد نهاده شده، به بلوچ خانه یا بلوچ آباد شهرت یافته است.
    چون نام یکی از طوایف مهاجر نیمروز «جلالی» بود، نام روستا نیز از بلوچ خانه به جلالی تغییر یافت. تشابه آن با نام روستای تاریخی جلالی در دهستان کنویست، باعث شده که آن روستا به نام «جلالیه» تغییر نام یابد.
    در ایران تنها 3 روستا به نام جلالی وجود دارد:    1. جلالی: از توابع دهستان احمدی بخش احمدی شهرستان حاجی آباد استان هرمزگان

    2. جلالی: از توابع دهستان زهک بخش مرکزی شهرستان زهک استان سیستان و بلوچستان


    3. جلالی: از توابع دهستان میان ولایت بخش مرکزی شهرستان مشهد استان خراسان رضوی.    پس از پیروزی انقلاب، مدت کوتاهی نام آن به «بلوچ آباد امام خمینی» تغییر داده شد، اما به دلیل عدم پذیرش این تغییر نام از سوی وزارت کشور، دوباره به همان نام پیشین «جلالی» بازگشت.

     


    تاریخچه


    روستای جلالی، به عنوان یکی از روستاهایی که در آغاز روزگار پهلوی در منطقه میان ولایت مشهد پدید آمد، به دلیل برخورداری از شرایط مناسب جغرافیایی و آب و هوای معتدل و زمین حاصلخیز توانست به یکی از کانو نهای مهم جمعیتی مهاجران نیمروزی در حریم کلان شهر مشهد تبدیل شود. با آن که این آبادی در میان دهها دهکده تاریخی شهرستان مشهد، از پیشینه تاریخی برخوردار نیست، اما دوره پیشرفت تدریجی خود را از یک بافت سنتی پیوسته و با استفاده از مصالح و سبک معماری سنتی شمال خراسان آغاز نمود تا به عنوان یک زیستگاه دائمی و تکیه گاه امن ساکنان خویش مبدل گردد. هسته اولیه آن، که 4502 کیلومتر مربع وسعت داشته و 8% بافت کالبدی روستا را تشکیل می دهد، در مرکز آن واقع شده و دارای بافت فشرده و ارگانیک بوده و دسترسی معابر محدود و به شکل نامنظم می باشد و اغلب واحدهای مسکونی گنبدی شکل آن نیمه مخروبه هستند.
     
    در مرحله اول توسعه، که از سال 1330 تا 1342 به درازا انجامید، گسترش در جهت شمال هسته اولیه و بدون گسستگی شکل گرفته و معابر دسترسی کم عرض و مسکن تخریبی بخشی از ویژگی های آن می باشد. این مرحله 15478 متر مربع وسعت داشته و 27 % فضای کالبدی دهکده را به خود اختصاص داده است.
    در مرحله دوم توسعه، که از اصلاحات ارضی تا پیروزی انقلاب اسلامی انجام یافت، با به حداقل رسیدن جمعیت روستا، واحدهای مسکونی و شبکه معابر دسترسی شکل هندسی منظم به خود گرفته اند. این بخش 4983 متر مربع وسعت داشته و 9 % روستا را از آنِ خود نموده است.
    در مرحله سوم روستا، که به تدریج و در چهار دهه اخیر به وقوع پیوسته، گسترش روستا در جهات مختلف به طور عمده در جهت جنوب و جنوب شرق هسته اولیه ادامه یافته و با 32684 متر مربع، 57 % مساحت دهکده را در بر گرفته، که نشان از افزایش ناگهانی جمعیت و تغییر چهره عمومی آن و آهنگ رشد سریع ساخت و سازها با بهره گیری از فرم و مصالح شهری دارد.


    موقعیت جغرافیایی


     
    این آبادی دشتی در موقعیت جغرافیایی 59 درجه و 19 دقیقه و 28 ثانیه طول شرقی و 36 درجه و 32 دقیقه و 57 ثانیه عرض شمالی واقع گردیده و ارتفاع نسبی آن از سطح دریا 1107 متر است. این دهکده در 35 کیلومتری شمال شهر مشهد قرار گرفته و آب و هوای آن معتدل خشک می باشد.    مساحت


    این روستا 8 هکتار وسعت داشته و اهالی آن در 161 واحد مسکونی اقامت دارند. تراکم نسبی جمعیت در آن 98 نفر در هر هکتار می باشد.


         جمعیت    ترکیب سنی


      alt= alt=

    نرخ رشد سالیانه


     alt=

    تاهل


     alt= alt=

    سواد


     alt= alt= alt=

    آموزش


     alt= alt=

    اشتغال


     alt= alt= alt=

    بهره برداران حوزه کشاورزی


     alt=
     

    گویش و مذهب


     
    اهالی آن به گویش فارسی بلوچ سخن گفته و سنی حنفی مذهب می باشند.


         محلات


     
    این روستا داری محله بندی عرفی نیست و کل روستا شامل ساختار تک محل های می باشد.


         اماکن مذهبی


     
    این روستا دارای یک باب مسجد در شمال غرب آن می باشد که به نام مسجد حضرت ابراهیم خلیل الله نامگذاری شده و در سال 1368 مورد بهره برداری قرار گرفته است. این مسجد 783 متر مربع وسعت دارد.

    سازمان اداری


     
    این آبادی هم شورای اسلامی روستایی دارد و هم دهیاری.

    جاودانه های تاریخ


    1. جعفر پیروی: در 20 خرداد 1334 در روستای جلالی از توابع شهرستان مشهد به دنیا آمد. پدرش غلامرضا (فوت 1358 ) و مادرش زهرا نام داشت. در حد خواندن و نوشتن سواد آموخت. کشاورز بود.سال 1352 ازدواج کرد و صاحب 2 پسر و 2 دختر شد. از سوی بسیج در جبهه حضور یافت. در 25 آذر 1362 ، در سن 28 سالگی، در سردشت توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش به قلب، شهید شد. مزار او در گلزار بهشت رضای مشهد قرار دارد. برادرانش عباس علی و محمدعلی نیز به شهادت رسیده اند. (منبع 1)
    2. عباس علی پیروی: در 14 شهریور 1343 در روستای جلالی از توابع شهرستان مشهد به دنیا آمد. پدرش غلامرضا (فوت 1358) و مادرش زهرا نام داشت. تا پایان دوره ابتدائی درس خواند. نجار بود. از سوی بسیج در جبهه حضور یافت. در 18 مرداد 1362 ، در سن 19 سالگی، با سمت فرمانده دسته در مهران توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش به پا و دست، شهید شد. مزار او در بهشت رضای مشهد واقع است. (منبع 1)
    3. محمدعلی پیروی: در 1 فروردین 1340 در روستای جلالی از توابع شهرستان مشهد دیده به جهان گشود. پدرش غلامرضا (فوت 1358 )و مادرش زهرا نام داشت. تا پایان دوره ابتدائی درس خواند. خیاط بود. سال 1361 ازدواج کرد و صاحب1 پسر و 1 دختر شد. به عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت. در 24 اردی بهشت 1365 ، در سن25 سالگی، در حاج عمران بر اثر اصابت ترکش به گردن، شهید شد. مزار او در بهشت رضای مشهد واقع است. (منبع 1)
    4. حسین خورشیدی: در 10 آبان 1343 در روستای جلالی از توابع شهرستان مشهد به دنیا آمد. پدرش موسی (فوت 1353)و مادرش کبرا نام داشت. تا پایان دوره ابتدایی درس خواند. کارگر بود. از سوی بسیج در جبهه حضور یافت. در 4 دی 1365 ، در سن 22 سالگی، با سمت غواص در بوارین به شهادت رسید. پیکرش مد تها در منطقه برجا ماند و سال 1376 ، پس از تفحص، در زادگاهش به خاک سپرده شد. (منبع 2)


     

    رسته :جلالی
    منابع :
    1. فرهنگ اعلام شهدا استان خراسان رضوی 316/1
    2. فرهنگ اعلام شهدا استان خراسان رضوی 583/1
    ایجاد کننده :اسما پهلوان مقدم
    Qr code
    امتیاز :0
    تعداد بازدید :55
    مطالب مرتبط
    جلالی
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد: