• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    حسن شهاب

    موقعیت سیاسی


    روستای حسن شهاب (Hasan Shahab) از توابع دهستان تبادکان بخش مرکزی شهرستان مشهد می باشد.

    وجه تسمیه


    نام آن در گذشته حسن شقاب (Hasan Shaqab) یا حسن شقا (Hasan Shoqa) یا حصار شهاب (Hesar Shahab) بوده است. در باره وجه تسمیه این روستا دو دیدگاه وجود دارد:
    دیدگاه اول: حصار (Hesar)، واژه ای عربی است، به معنای دیوار، دیوار دور قلعه، بارو، باره، قلعه، دژ، هر جای محصور و دیواردار.(منبع 1)
    این روستا در دوره قاجاریه و شاید اندکی پیش از آن، به شکل «قلعه ای» احداث گردیده و حصار و دیوار آن غیر قابل نفوذ بوده است. نام حاکم یا ارباب این روستا که از استحکامات دفاعی شمال خراسان محسوب می شده، «شهاب خان» بوده، که در دوره ای نیز به نام «شقا» شناخته شده است.
    دیدگاه دوم: بنیانگزار و مؤسس و یا ارباب این آبادی، شخصی به نام «حسن» (با لقب شقا یا شقاب) بوده است، که در دوران پهلوی در این مکان دارای ارج و قرب و ثروت و قدرت حاکمیتی بوده است. شقا، نام روستایی از توابع دهستان میان ولایت بخش مرکزی شهرستان مشهد است و «شقا» (sheqa) به معنای بدبختی، سختی و تنگی و شغا (shaqa) یا شقا، مترادف ترکش و تیردان است (منبع 2)، در سال های اخیر (احتمالاً برای تفکیک از روستای شقا و رهایی از معانی نامناسب شقا و شقاب)، پسوند «شهاب» به جای «شهاب» برای این روستا برگزیده شده و در حال حاضر، حسن شهاب نام واژه ای جدید و منحصر به فرد در جغرافیای سیاسی ایران است.

    تاریخچه


    این روستا از مزارع قدیمی شهرستان مشهد است که نزدیک به 200 سال قدمت دارد و در اوایل دوره قاجاریه به نام حصار شهاب و به صورت قلعه ای شکل احداث شده و با آهنگ رشد اندک و تدریجی، توانسته است به حیات سیاسی خویش ادامه دهد. محمدحسن خان اعتمادالسلطنه، وضعیت این روستا در عصر ناصری ( 1300 - 1290 ق.) را چنین بیان می کند:
    مزرعه حصار شهاب و کلاته قاضی: قدیم النسق است. 20 خانه وار جمعیت دارد از متفرقه.
    بهاری کرد در آن جا سکنا دارند. دو رشته قنات دارد که طولش و کشش هر کدام نیم فرسنگ است و زراعت و باغات خود را مشروب می سازند. هوایش معتدل است.» (منبع 3)
    این روستا در روزگار پهلوی با نظام ارباب و رعیتی اداره می شده و تا اوایل سال 1340 به نام «حصار شهاب» شناخته می شد. سپس دوره پیشرفت تدریجی خود را از یک بافت سنتی پیوسته و با استفاده از مصالح و سبک معماری سنتی شمال خراسان آغاز نمود تا به عنوان یک روستای کشاورزی محور به تکیه گاه امن ساکنان خویش مبدل گردد.

    موقعیت جغرافیایی


    این آبادی دشتی در موقعیت جغرافیایی 59 درجه و 35 دقیقه و 23 ثانیه طول شرقی و 36 درجه و 24 دقیقه و 10 ثانیه عرض شمالی واقع گردیده و ارتفاع نسبی آن از سطح دریا 918 متراست. این دهکده در 15 کیلومتری شمال شهر مشهد و 7 کیلومتری شمال جاده مشهد به قوچان قرار گرفته و رودخانه کشف رود در جنوب غرب آن جریان دارد. آب و هوای آن معتدل خشک می باشد (منبع 4)

    مساحت


    این روستای بسیار کوچک تنها 1 هکتار وسعت داشته و اهالی آن در 15 واحد مسکونی اقامت دارند.

    جمعیت    ترکیب سنی


      alt= alt=

    نرخ رشد سالیانه


     alt=

    تاهل


     alt= alt=

    سواد


     alt= alt= alt=

    آموزش


     alt= alt=

    اشتغال


     alt= alt= alt=

    بهره برداران حوزه کشاورزی


     alt=

    سازمان اداری


    این آبادی نه شورای اسلامی روستایی دارد و نه دهیاری.

    رسته :حسن شهاب
    منابع :
    1. فرهنگ فارسی معین 1359/1
    2. فرهنگ فارسی معین 2050/2، 2053
    3. تابچه تبادکان، در جغرافیا و نفوس خراسان در عصر ناصری 237
    4. فرهنگ جغرافیایی آبادی های کشور115/32-116

     

    ایجاد کننده :اسما پهلوان مقدم
    Qr code
    امتیاز :0
    تعداد بازدید :60
    مطالب مرتبط
    حسن شهاب
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد: