• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    دزغان

    موقعیت سیاسی


    روستای دزغان (Dezqan) از توابع دهستان تبادکان بخش مرکزی شهرستان مشهد می باشد.

    وجه تسمیه


    به شکل دزقان (Dezqan) هم نوشته می شود . چون این آبادی از ادغام دو روستای «دزغان» و «کاملی» تشکیل شده است، به آن دزغان کاملی (Dezqan-e Kameli) هم گفته می شود . نام واژه جغرافیایی دزغان/ دزقان یک جاینام منحصر به فرد در جغرافیای سیاسی ایران و از دو جزء دز (به معنای دژ) + غان/قان/ گان (پسوند نسبت یا به معنای جا و زمین) تشکیل شده است. تاریخنگاران نام کهن واژه دزقان/ دزغان را «دژگان»
    دانسته و در مجموع به معنای مکان دژ مانند (قلع های شکل) است. این آبادی در روزگار قدیم به شکل قلعه و دژ و دارای 4 برج احداث شده و از استحکامات دفاعی منطقه محسوب می شده است.

    تاریخچه


    روستای دزغان (دزغان کاملی) از دهکده های قدیمی بلوک تبادکان مشهد است، که در روزگار صفویه بنیاد نهاده شده و مدارج ترقی و پیشرفت خود را در زمان افشاریه و زندیه طی کرده و در روزگار قاجاریه، به روستایی پر جمعیت، آباد و خوش آب و هوا تبدیل شده است. محمدحسن خان اعتمادالسلطنه، وضعیت این دو روستا در عصر ناصری ( 1300 - 1290 ق.) را که اولی را به شکل ورغان و دومی را به صورت کاسلی احتمالاً با اشتباه کاتب یا مصحح ثبت نموده، چنین بیان می کند:
    «مزرعه دزغان: 12 خانه وار است از رعایای مروی. زراعت آنها از رودخانه کشف رود مشروب می شود. هوایش معتدل است. 5 نفر غلام مروی در آن جا سکنا دارند.»
    «مزرعه کاملی: 8 خانه وار است. از آب رودخانه کشف رود زراعت خودشان را مشروب می کنند. طبع هوایش گرم است. 2 نفر نوکر سواره از جمعی هزاره دارند.» (کتابچه تبادکان، در «جغرافیا و نفوس خراسان در عصر ناصری » ،234)
    مرحله نخست توسعه این روستا که در بازه زمانی 1335 تا 1341 به طول انجامیده است، عمدتا در بخش شمالی هسته اولیه و شمال غرب بافت آبادی گسترش یافته است و در مرحله دوم، که در محدوده زمانی اصلاحات ارضی تا پیروزی انقلاب اسلامی به وقوع پیوسته، در جنوب هسته اولیه و غرب بافت روستا با استفاده از اراضی بایر روستا و بهره گیری از مصالح و فرم و شکل بناهای شهری تحقق یافته است. در مرحله سوم توسعه، که در شمال، شرق و جنوب بافت روستا و در سا لهای اخیر به وجود آمده، به تغییر کلان معابر دهکده و برخورداری واحدهای مسکونی و عمومی از کیفیت بهتر و قابل قبول تر در 65 % بافت کالبدی آن انجامیده است.

    موقعیت جغرافیایی


    این آبادی دشتی در موقعیت جغرافیایی 59 درجه و 42 دقیقه و 12 ثانیه طول شرقی و 36 درجه و 21 دقیقه و 35 ثانیه عرض شمالی واقع گردیده و ارتفاع نسبی آن از سطح دریا 948 متر است. این دهکده در 4 کیلومتری شمال شرق شهر مشهد قرار دارد. آب و هوای آن معتدل خشک می باشد. (منبع 1، 32/156 - 157).

    مساحت


    این روستا 12 هکتار وسعت داشته و اهالی آن در 40 واحد مسکونی اقامت دارند. تراکم نسبی جمعیت در آن 5/ 18 نفر در هر هکتار می باشد.

    جمعیت    ترکیب سنی


      alt= alt=

    نرخ رشد سالیانه


     alt=

    تاهل


     alt= alt=

    سواد    آموزش


     alt= alt=

    اشتغال    بهره برداران حوزه کشاورزی


     alt=

    محلات


    با آن که دو روستای دزغان و کاملی در هم ادغام شده اند، اما امروزه به شکل دو محله مجزای دزغان (در مجاورت مسجد) و کاملی (در مجاورت حسینیه) خودنمایی می کنند.

    اماکن مذهبی


    این آبادی یک مسجد و یک حسینیه نوساز دارد، که بر روی هم 507 متر مربع وسعت دارند.

    سازمان اداری


    این آبادی نه شورای اسلامی روستایی دارد، نه دهیاری.

    رسته :دزغان
    منابع :
    1. فرهنگ جغرافیایی آبادی های کشور
    ایجاد کننده :اسما پهلوان مقدم
    Qr code
    امتیاز :0
    تعداد بازدید :311
    مطالب مرتبط
    دزغان
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد: