• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    رود خین

    موقعیت سیاسی


    روستای رودخین ( Rud-e Khin ) از توابع دهستان تبادکان بخش مرکزی شهرستان مشهد می باشد.

    وجه تسمیه


    نام واژه جغرافیایی «رودخین» در تمام ایران منحصر به فرد است. از 6 روستای ایران که با واژه «خین » ترکیب شده اند، 3 تای آن در شهرستان مشهد می باشد :
    1. خین عرب: از توابع دهستان طوس بخش مرکزی شهرستان مشهد
     
    2. خین چماقی: از توابع دهستان طوس بخش مرکزی شهرستان مشهد
    3. رودخین: از توابع دهستان طوس بخش مرکزی شهرستان مشهد.
    در باره وجه تسمیه این روستا دو دیدگاه وجود دارد:
    دیدگاه اول: خین (Khin) در گویش فارسی شوشتری به معنای خون است و این واژه در بسیاری از مناطق هم رواج دارد. پس رودخین، به معنای رود خونی یا رود خونین می باشد.
    دیدگاه دوم، محمد مهریار اصل واژه پارسی «خین » را «هین» دانسته و معتقد است خین معادل هین و هین همان هون است و باید دانست که در زبان فارسی یک تمایل هست که حرف «ه» به صورت «خ» درمی آید، مثل «هن» و «خن» هر دو به معنای خانه است. (منبع 1، 369)
    پس رودخین به معنای رودخانه می باشد.
    دیدگاه سوم: در گویش سبزواری خین کردن به معنای چموشی کردن چهارپایان، در یک جا ساکن شدن و حرکت نکردن آنها آمده است.
    (منبع2، 252) از این رو، رودخین را به عنوان رود چموش و ناآرام ترجمه نموده اند.

    تاریخچه


    روستای رودخین از دهکده های قدیمی ناحیه باستانی توس است، که در روزگار صفویه بنیاد نهاده شده و مدارج ترقی و پیشرفت خود را در زمان افشاریه و زندیه طی کرده و در روزگار قاجاریه، به روستایی پر جمعیت، آباد و خوش آب و هوا تبدیل گردید.
     
    این روستای کردنشین در آغاز نام «مزرعه» بر روی آن نهاده شد، چرا که به عنوان روستایی کشاورزی محور (با بهره گیری از موقعیت ممتاز خاک، هوا و آب مناسب کشف رود) شناخته می شد:
    محمدحسن خان اعتمادالسلطنه، وضعیت این روستا در عصر ناصری (1300 - 1290 ق.) را چنین بیان می کند:
    «مزرعه رودخین: قدیم النسق است. 14 خانه وار جمعیت دارد از کرد شادلو و غیره. از رودخانه کشف رود زراعت خود را مشروب می سازند. دو نفرسواره از کرد خوردایماق نوکر گرفته می شود. هوایش مرطوبی است.» (کتابچه تبادکان، در «منبع3» ،242)
    در دوره پهلوی و نیز دوران معاصر، شیب تدریجی نابودی این آبادی تاریخی و نسبتا کم جمعیت سرعت گرفته و پیش بینی می شود پیش از پایان سده چهاردهم هجری، حیات سیاسی این روستا نیز به نقطه پایان خویش نزدیک و نزدیک تر شود.

    موقعیت جغرافیایی


    این آبادی دشتی در موقعیت جغرافیایی 59 درجه و 36 دقیقه و 48 ثانیه طول شرقی و 36 درجه و 22 دقیقه و 33 ثانیه عرض شمالی واقع گردیده و ارتفاع نسبی آن از سطح دریا 898 متر است.
    این دهکده در 12 کیلومتری شمال شهر مشهد و 5 کیلومتری شمال جاده مشهد به توس قرار گرفته و رودخانه کشف رود در شمال آن جاری است. آب و هوای آن معتدل خشک می باشد. (منبع4، 32/ 182)
     

    مساحت


    کوچک ترین روستای حریم کلانشهر مشهد تنها 5/ 0 هکتار وسعت داشته و تمام اهالی آن در 2 واحد مسکونی اقامت دارند. تراکم نسبی جمعیت در آن حدود 20 نفر در هر هکتار می باشد.

    جمعیت    ترکیب سنی


      alt= alt=

    تاهل


     alt= alt=

    سواد    اشتغال


     alt=

    سازمان اداری


    این روستا نه شورای اسلامی روستایی دارد و نه دهیاری.

    جاودانه های تاریخ


    اصغر باوفا: در 10 شهریور 1349 در روستای رودخین از توابع شهرستان مشهد چشم به جهان گشود. پدرش غلامرضا و مادرش رخساره نام داشت. تا اول متوسطه درس خواند. به عنوان پاسدار در جبهه حضور یافت. در 3 اردی بهشت 1366 ، در سن 17 سالگی، در بانه توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش به پا و سوختگی شدید، شهید شد. مزار او در روستای کوشک مهدی واقع است. (منبع5، 1/ 204)

    رسته :رودخین
    منابع :
    1. فرهنگ جامع نام ها و آبادی های کهن اصفهان
    2. فرهنگ نامه بومی سبزوار
    3. جغرافیا و نفوس خراسان در عصر ناصری
    4. فرهنگ جغرافیایی آبادی های کشور
    5. فرهنگ اعلام شهدا استان خراسان رضوی

     

    ایجاد کننده :اسما پهلوان مقدم
    Qr code
    امتیاز :0
    تعداد بازدید :52
    مطالب مرتبط
    رود خین
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد: