• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    سهل الدین

    موقعیت سیاسی


    روستای سهل الدین (Sahl ol Din) از توابع دهستان میان ولایت بخش مرکزی شهرستان مشهد می باشد.

    وجه تسمیه


    به شکل سهل الدین (Sahl ed Din) هم گفته می شود . سهل الدین، از اسماء مردانه عربی و مرکب از دو واژه سهل + الدین می باشد. نام واژه جغرافیایی سهل الدین در جغرافیای سیاسی ایران منحصر به فرد است. بی شک، بنیانگزار و مؤسس و یا ارباب این آبادی، شخصی به نام «سهل الدین » (با پسوند یا پیشوند احتمالی خان یا میرزا) بوده است، که در دوران صفویه تا قاجاریه در این مکان دارای ارج و قرب و ثروت و قدرت حاکمیتی بوده است. هیچ بنای زیارتی یا گورجایی به این نام در آبادی شناسایی نشده است. یکی از روستاهای دیگر حریم کلانشهر مشهد نیز به نام «زین الدین » نامگذاری شده است.

    تاریخچه


    این روستا از آبادی های نوبنیاد ناحیه میان ولایت شمرده می شود ، که نام آن در هیچ یک از منابع و اسناد و مدارک پیش از دوره پهلوی ذکر نشده و در ضمن، هیچ اثر تاریخی ثبت شده ای نیز در این منطقه وجود ندارد که نشان از پیشینه سکونت و استقرار انسان در آن باشد. روستای سهل الدین، به عنوان یکی از روستاهایی که در آغاز روزگار پهلوی در مشهد پدید آمد، به دلیل برخورداری ازشرایط مناسب جغرافیایی و آب و هوای معتدل و زمین حاصلخیز توانست به یکی از کانون های مهم جمعیت ثابت روستائیان کشاورز تبدیل شود. با آن که آبادی در میان دهها دهکده تاریخی شهرستان مشهد، از پیشینه تاریخی برخوردار نیست، اما دوره پیشرفت تدریجی خود را از یک بافت سنتی پیوسته و با استفاده از مصالح و سبک معماری سنتی شمال خراسان آغاز نمود تا به عنوان یک روستای کشاورزی محور به تکیه گاه امن ساکنان خویش مبدل گردد.

    موقعیت جغرافیایی


    این آبادی دشتی در موقعیت جغرافیایی 59 درجه و 26 دقیقه و 47 ثانیه طول شرقی و 36 درجه و 31 دقیقه و 9 ثانیه عرض شمالی واقع گردیده و ارتفاع نسبی آن از سطح دریا 1021 متر است. این دهکده در 28 کیلومتری شمال غرب شهر مشهد و 8 کیلومتری شمال جاده مشهد به قوچان قرار گرفته و رودخانه کشف رود در شمال شرق آن جریان دارد. آب و هوای آن معتدل خشک می باشد. (منبع 1)

    مساحت


    این روستا 5 هکتار وسعت داشته و اهالی آن در 15 واحد مسکونی اقامت دارند. تراکم نسبی جمعیت در آن 4/ 20 نفر در هر هکتار می باشد.

    جمعیت    ترکیب سنی


      alt= alt=

    نرخ رشد سالیانه


     alt=

    تاهل


     alt= alt=

    سواد    آموزش


     alt= alt=

    اشتغال


     alt= alt=

    بهره برداران حوزه کشاورزی


     alt=
     

    سازمان اداری


    این آبادی هم شورای اسلامی روستایی دارد و هم دهیاری.

    جاودانه های تاریخ    1. محمدرضا نظری لقمانی: در 16 آذر 1344 در روستای سهل الدین از توابع شهرستان مشهد به دنیا آمد. پدرش قاسم، کشاورزی می کرد و مادرش فاطمه نام داشت. تا سوم ابتدایی درس خواند. او نیز کشاورز بود. به عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت. در 18 مرداد 1362 ، در سن 18 سالگی، در قلاویزان توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت ترکش به سر، شهید شد. پیکرش را در گلزار شهدای خواجه ربیع مشهد به خاک سپردند. (منبع 2)

    رسته :
    منابع :
    1.  فرهنگ جغرافیایی آبادی های کشور، 32/ 209
    2. فرهنگ اعلام شهدا استان خراسان رضوی، 2/ 1648 - 1649
    ایجاد کننده :اسما پهلوان مقدم
    Qr code
    امتیاز :6
    تعداد بازدید :895
    مطالب مرتبط
    سهل الدین
    ارزیابی
    امتیاز کسب شده در ارزیابی:
    ارزیابی این مورد: