• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    شترک

    موقعیت سیاسی


    روستای شترک (Shotorak) از توابع دهستان کنویست بخش مرکزی شهرستان مشهد می باشد.

    وجه تسمیه


    تنها 3 روستا در جغرافیای سیاسی ایران با نام «شترک» وجود دارد، که عبارتند از:

    1. شترک: از توابع دهستان حصار خروان بخش محمدیه شهرستان البرز استان قزوین

    2. شترک: از توابع دهستان رودبار محمدزمانی بخش الموت غربی شهرستان قزوین استان قزوین

    3. شترک: از توابع دهستان کنویست بخش مرکزی شهرستان مشهد استان خراسان رضوی.


    درباره وجه تسمیه این جاینام پارسی سه دیدگاه وجود دارد:  دیدگاه اول: شترک (Shotorak)، در گویش خراسانی به معنای موج رود و دریا می باشد. (فرهنگ گویشی خراسان بزرگ، 207) به معنای موج (اعم از دریا و رود)، خیزاب، خیزابه، کوهه آب می باشد. (منبع 1)   چون این روستا در کنار رودحانه کشف رود واقع شده است، امکان استفاده از واژه فارسی «شترک» برای این روستای تاریخی، دور از ذهن به نظر نمی رسد، نظیر همان اتفاقی که برای آبادی «دهرود» افتاده است. دیدگاه سوم: شترک (Shotor-ak)، که از شتر « + ک » تصغیر تشکیل شده است، به معنای شتر کوچک، شتر بچه است. (فرهنگ فارسی معین، 2027/2) پرورش شتر از دیرباز در خراسان رواج داشته و واژه «شتر » در بسیاری از نامجاهای منطقه (شترپا، شیر شتر، شتر خسب، شتر سنگ، شترک و مانند آن) دیده می شود .دیدگاه سوم: بسیاری از اهالی آن معتقدند که نام «شترک » از گیاه «شاه تره» گرفته شده، که به وفور در اراضی این آبادی می روید.

    تاریخچه


    روستای شترک از دهکده های قدیمی شهرستان مشهد است، که در روزگار صفویه بنیاد نهاده شده و مدارج ترقی و پیشرفت خود را در زمان افشاریه و زندیه طی کرده و در روزگار قاجاریه، به روستایی پر جمعیت، آباد و خوش آب و هوا تبدیل شده است.   اغلب سفرنامه نویسان عصر ناصری در سفر خویش به خراسان، از این روستا به نیکی یاد کرده اند، چنان که کلنل سی. ام. گرگر، در جریان سفر خود از مشهد به درگز، در 7 اگوست 1875 م./ 16 مرداد 1254 ش. زاویه سمت و فاصله تقریب بعضی از روستاهای مشهد از پایین مقبره خواجه ربیع را محاسبه می کند، از جمله روستای شترک را 87 درجه و به فاصله 2 مایل گزارش می دهد. (شرح سفری به ایالت خراسان، 2/ 47 ؛ فرهنگ جغرافیایی خراسان، 610 ) محمدحسن خان اعتمادالسلطنه، وضعیت این روستا در عصر ناصری ( 1300 - 1290 ق.) را چنین بیان می کند:«مزرعه شرک: قدیم النسق است. 20 خانه وار سکنه دارد از تاجیک و تیموری و کرد. یک رشته قنات دارد. از آب رودخانه کشف رود زراعت و باغات خودشان را مشروب می کنند. هوایش به جهت رودخانه، گرم است.» (منبع 2)  
     
    به علت وجود مزارع در پیرامون روستا، بافت آن به صورت مجتمع نامنظم می باشد که مرکز تجمع جمعیت به صورت توده ای و لک های در آبادی خودنمایی می کند. هسته اولیه به صورت بسیار فشرده و کم وسعت و ارگانیک در مرکز آن شکل گرفته و گستردگی آن بر مبنای مهاجرت و افزایش جمعیت در اطراف هسته اولیه رخ داده است. مرحله اول توسعه، در بازه زمانی 1330 تا 1342 ، به صورت حلقوی شکل در اطراف هسته اولیه، با وسعت اندک تحقق یافت. مرحله دوم توسعه، در حدفاصل اصلاحات ارضی تا پیروزی انقلاب اسلامی ، در جنوب روستا شکل گرفته و مصالح مساکن آن اغلب نوساز می باشند. مرحله سوم توسعه، که در شمال شرق و شرق آن و در چهل سال اخیر به وقوع پیوسته، وسیع ترین مرحله بوده و روند ساختمان سازی بافرم و مصالح شهری در آن شدت گرفته است.

    موقعیت جغرافیایی


    این آبادی دشتی در موقعیت جغرافیایی 59 درجه و 43 دقیقه و 32 ثانیه طول شرقی و 36 درجه و 19 دقیقه و 5 ثانیه عرض شمالی واقع گردیده و ارتفاع نسبی آن از سطح دریا 923 متر است. این دهکده در 2 کیلومتری شمال شرق شهر مشهد قرار گرفته و رودخانه کشف رود در جنوب شرق آن روان است. آب و هوای آن معتدل خشک می باشد. (منبع 3)

    مساحت


    این روستا 31 هکتار وسعت داشته و اهالی آن در 541 واحد مسکونی اقامت دارند. تراکم نسبی جمعیت در آن 94/ 106 نفر در هر هکتار می باشد.

    جمعیت    ترکیب سنی


      alt= alt=

    نرخ رشد سالیانه


     alt=

    تاهل


     alt= alt=

    سواد    اشتغال


     alt= alt= alt=

    بهره برداران حوزه کشاورزی


     alt=
     

    محلات


    این روستا دارای 4 محله به نا مهای «قلعه بالا» ،«قلعه پائین» ،«محله اربابی» و «محله هراتی ها» می باشد.

    اماکن مذهبی


    این آبادی دارای دو مسجد و یک حسینیه در مرکز بافت می باشد، که بر روی هم 1429 متر مربع وسعت دارند.

    ورزشگاه


    این روستا دارای یک زمین فوتبال روستایی فاقد تجهیزات است، که 10622 متر مربع وسعت دارد.

    سازمان اداری


    این آبادی هم شورای اسلامی روستایی دارد و هم دهیاری.

    رسته :
    منابع :
    1. برهان قاطع، 3/ 1253
    2. کتابچه تبادکان، در «جغرافیا و نفوس خراسان در عصر ناصری»، 233
    3. فرهنگ جغرافیایی آبادی های کشور، 32/ 220
    ایجاد کننده :اسما پهلوان مقدم
    Qr code
    امتیاز :0
    تعداد بازدید :48
    مطالب مرتبط
    شترک
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد: