• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    شهید کامجو

    موقعیت سیاسی


    روستای شهید کامجو (Shahid Kamju) از توابع دهستان تبادکان بخش مرکزی شهرستان مشهد می باشد.

    وجه تسمیه


    نام این روستای نوبنیاد از شهید سید حسین کامجو گرفته شده است. وی در سال 1340 در روستای خلق آباد سفلی از توابع شهرستان مشهد دیده به جهان گشود. پدرش عباس، کشاورز بود و مادرش سیده مرضیه نام داشت.
    تا پایان دوره ابتدایی درس خواند. دامدار بود. سال 1359 ازدواج کرد و صاحب 2 دختر شد. از سوی بسیج در جبهه حضور یافت. در 5 فروردین 1361، در سن 21 سالگی، در سومار توسط نیروهای عراقی بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید. مزار او در گلزار شهدای زادگاهش واقع است. (منبع 1)
    مدتی نیز نام روستا تغییر کرده و به نام شهید نامجو (Shahid Namju) شناخته نمی شد. این نام برگرفته از شهید سرلشگر سید موسی نامجو می باشد. وی در 24 آذر 1317 در شهرستان بندر انزلی استان گیلان زاده شد و پس از اخذ کارشناسی نقشه برداری از دانشکده افسری تهران (1340)، به عضویت هیئت علمی دانشکده افسری نیروی زمینی ارتش درآمد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به ریاست این دانشکده منصوب گردید.
    پس از شهادت دکتر مصطفی چمران، در تاریخ 31 خرداد 1360، در دهلوایه سوسنگرد خوزستان، به عضویت در شورای عالی دفاع و از 27 مرداد 1360، به عنوان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح (در کابینه شهید محمدعلی رجایی و کابینه مهندس میرحسن موسوی) برگزیده شد.
    سرانجام در حادثه سقوط پرواز هرکولس سی - 130 نیروی هوایی ارتش، در تاریخ 7 مهر 1370 ، بر اثر اصابت اشتباهی گلوله ضدهوایی، به همراه فرماندهان عالی رتبه نظامی ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (سرلشکر فلاحی، سرتیپ جواد فکوری، محمد جهان آرا، سرتیپ یوسف کلاهدوز)، که از عملیات ثامن الائمه به تهران باز می گشتند، در سن 43 سالگی، در نزدیکی شهر ری به شهادت رسیده و در قطعه 24 بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

    تاریخچه


    این روستا از آبادی های نوبنیاد دهستان تبادکان شمرده می شود ، که به عنوان یکی از روستاهایی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در شهرستان مشهد پدید آمده است، شناخته می شود و به دلیل برخورداری از شرایط خاص ژئوپلیتیکی منطقه توانست به یکی از کانون های مهم جمعیت ثابت روستائی تبدیل شود.
    هسته اولیه آن در جنوب روستا و به صورت بسیار فشرده، کم وسعت و ارگانیک شکل گرفته و با افزایش جمعیت و مهاجرپذیری آن، اندک اندک بافت کالبدی آبادی در کنار هسته اولیه پدیدار گردید.
    مرحله نخست توسعه، در فاصله زمانی 1334 تا 1342 ، در شمال و جنوب روستا و به شکل پیوسته با هسته اولیه تحقق یافت و بناهای روستا در این بخش که از وسعت بسیاری برخوردار است، عمدتا نوساز و کم دوام بوده است.
    مرحله دوم توسعه، که در بازه زمانی اصلاحات ارضی تا پیروزی انقلاب اسلامی در مرکز آن انجام یافته، با واگذاری اراضی به روستائیان، چهره عمومی و بافت آن دچار تحول اساسی شده و عرصه منازل بزرگتر شده و استفاده از فرم و مصالح شهری و گرایش به ایجاد شبکه معابر منظم در این مرحله رواج یافته است.
    مرحله سوم توسعه، در چهار دهه اخیر به وقوع پیوسته، در جهت شمال شرق جنوب گسترش یافته و توسعه فیزیکی با واحدهای مسکونی نوساز و وسعت بسیار قطعات مسکونی توأم گشته است.
    این دهکده در حال حاضر به دلیل فاصله بسیار نزدیک با دو روستای همجوار خود خلق ( آباد سفلی و شایع)، به یک واحد جغرافیای سیاسی واحد تبدیل شده است.

    موقعیت جغرافیایی


    این آبادی دشتی در موقعیت جغرافیایی 59 درجه و 38 دقیقه و 22 ثانیه طول شرقی و 36 درجه و 23 دقیقه و 12 ثانیه عرض شمالی واقع گردیده و ارتفاع نسبی آن از سطح دریا 1020 متر است. آب و هوای آن معتدل خشک می باشد.

    مساحت


    این روستا همراه با آبادی شایع 17 کیلومتر مربع وسعت داشته و اهالی آن در 93 واحد مسکونی اقامت دارند. تراکم نسبی جمعیت در این دو دهکده، بر روی هم، 74/12 نفر در هر کیلومتر مربع می باشد.

    جمعیت    ترکیب سنی


      alt= alt=

    نرخ رشد سالیانه


     alt=

    تاهل


     alt= alt=

    سواد


     alt= alt= alt=

    آموزش


     alt= alt=

    اشتغال


     alt= alt= alt=

    بهره برداران حوزه کشاورزی


     alt=
     
     

    محلات


    چون سه روستای نزدیک به هم "خلق آباد سفلی" ،"شایع" و "شهید کامجو"، در حال حاضر به یک واحد جغرافیای سیاسی تبدیل شده اند، هر روستا به عنوان محله ای از محلات سه گانه این روستای جدید شناخته می شوند.

    سازمان اداری


    این روستا دارای شورای اسلامی روستایی است، اما دهیاری ندارد.

    رسته :شهید کامجو
    منابع :
    1. فرهنگ اعلام شهدای استان خراسان رضوی 1336/2
    ایجاد کننده :اسما پهلوان مقدم
    Qr code
    امتیاز :0
    تعداد بازدید :34
    مطالب مرتبط
    شهید کامجو
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد: