• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    شیرشتر

    موقعیت سیاسی


    روستای شیر شتر (Shir Shotor) از توابع دهستان تبادکان بخش مرکزی شهرستان مشهد می باشد.

    وجه تسمیه


    با آن که شتر در تاریخ، فرهنگ، ادبیات، اقتصاد، طب سنتی و حتی افسانه های مردم ایران جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده است، اما تنها ۲ روستا در ایران به نام «شیر شتر» وجود دارد، که عبارتند از:
    1. شیر شتر: از توابع دهستان شوسف بخش شوسف شهرستان نهبندان استان خراسان جنوبی
    2. شیر شتر: از توابع دهستان تبادکان شهرستان مشهد استان خراسان رضوی.
    این واژه پارسی از دو جزء شیر + شتر تشکیل می شود.
    چون پرورش شتر از دیرباز در خراسان رواج داشته و واژه "شتر" در بسیاری از نامجاهای منطقه (شترپا، شیر شتر، شتر خسب، شتر سنگ، شترک و مانند آن) دیده می شود، تصور این که مکانی که مردم آن از فراورده های شتر (مانند سواری، حمل و نقل، گوشت، پوست، شیر و مانند آن) بهره می جویند، جایگاهی در ساختار نامگذاری متأثر از فرهنگ شبانی و دامداری روستائیان شمال خراسان داشته باشد.

    تاریخچه


    این روستا از آبادی های نوبنیاد ناحیه طوس شمرده می شود، که نام آن در هیچ یک از منابع و اسناد و مدارک پیش از دوره پهلوی ذکر نشده و در ضمن، هیچ اثر تاریخی ثبت شده ای نیز در این منطقه وجود ندارد که نشان از پیشیله سکونت و استقرار انسان در آن باشد.
    این روستا در آغاز دوره پهلوی به صورت یک آبادی کوچک در جغرافیای سیاسی شهرستان مشهد ظهور نمود و اندک اندک گسترش یافت، اما بر وسعت و جمعیت آن افزوده نشد، تا جایی که در سال های پایانی سده چهاردهم هجری خالی از سکنه گردید و با عمری کمتر از هشتاد سال، تجربه ای تلخ از فراز و فرود یک مکان جغرافیایی ناپایدار را نمایان ساخت.

    موقعیت جغرافیایی


    این آبادی دشتی در موقعیت جغرافیایی ۵۹ درجه و ۴۰ دقیقه و ۶ ثانیه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۲۶ دقیقه و ۵۲ ثانیه عرض شمالی واقع گردیده و ارتفاع نسبی آن از سطح دریا ۹۶۲ متر است. این دهکده در ۲۴ کیلومتری شمال شرق شهر مشهد قرار دارد. آب و هوای آن معتدل خشک می باشد. (منبع 1).

    جمعیت    سازمان اداری


    این روستا نه شورای اسلامی روستایی دارد و نه دهیاری.

    رسته :شیر شتر
    منابع :
    1. فرهنگ جغرافیایی آبادی های کشور 32/ 206 - 207

     

    ایجاد کننده :اسما پهلوان مقدم
    Qr code
    امتیاز :0
    تعداد بازدید :108
    مطالب مرتبط
    شیرشتر
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد: