• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    فیانی

    موقعیت سیاسی


    روستای فیانی (fiani) از توابع دهستان شاندیز بخش شاندیز شهرستان بینالود می باشد.

    وجه تسمیه


    نام واژه جغرافیایی فیانی در جغرافیای سیاسی ایران منحصر به فرد است.


    درباره وجه تسمیه این جاینام پارسی چند دیدگاه وجود دارد
    دیدگاه اول: گفته می شود که در گذشته درخت های شاه توت زیادی در پایین دست این منطقه وجود داشته، که بعدها به فیانی معروف شده است.

    دیدگاه دوم: نام روستا از نبان (نام مردانه به معنای شرم آور) گرفته شده است.

    دیدگاه سوم: بنیانگزار و مؤسس و با ارباب این آبادی، شخصی به نام فیانی بوده است، که در دوران پهلوی در این مکان دارای ارج و قرب و ثروت و قدرت حاکمی بوده است.

    تاریخچه


    روستای فیانی از آبادی های کهن اسلامی منطقه شاندیز است، که قدمت آن به سده های هشتم و نهم هجری، یعنی ۶۰۰ سال پیش، تعلق دارد، چنان که نام آن در وقف نامه مسجد گوهرشاد مشهد (متعلق به سال ۸۲۹ ق.) ثبت شده است، چرا که این شش دانگ آن وقف این مسجد شده است:

    و ایضا تمامت و جملگی نصف شایع از مزرعه فیانی از قنات جاریه و اراضی که بدان مضاف و منسوب است به ولایت مشهد مقدس رضوی به بلوک شاندز به درب ویرانی، و مع یک شبانه روز آب گریه مذکوره که بین الشرکاء و الارباب ذمقرر است.

    حد اول، شرقی به جبل، حد دوم، (غربی) به مزرعه بیلدر که وقف مدرسه عالی است به قرب آستانه مذکوره، حد جنوبی آن پیوسته به اراضی مزرعه «ملک آباد» و «نوچاه» که به تصرف جناب سیادت مآب « سید عماد الدین محمودشاه بن سید محمد الموسوی است، شمالی به اراضی مذکوره که میان شرکا مشاع است.» (بیست وقف نامه از خراسان، ۲۰)    این آبادی مدارج ترقی و پیشرفت خود را در زمان افشاریه و زندیه طی کرده و در روزگار قاجاریه، به روستایی پر جمعیت، آباد و خوش - آب و هوا تبدیل شده است.

    بنیان نوین این روستا به شکل قلعه ای (امروزه - بخشی از آن به مساحت ۱۹۱۷ متر مربع برجای - مانده است) نهاده شد و هسته اولیه آن به صورت - یک بافت سنتی خشت و گلی و بسیار فشرده در مرکز آبادی کنونی قرار گرفته است.

    در مرحله نخست توسعه آن که در جنوب و غرب هسته اولیه در سال های ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۲ - به وقوع پیوست، شبکه معابر به شکل منظم، - ارگانیک و نامنظم با عرض های مختلف و واحدهای مسکونی نوسازی شده در حاشیه آن - ساخته شد.

    در مرحله دوم توسعه، در بازه زمانی اصلاحات ارضی تا پیروزی انقلاب اسلامی، در شمال روستا و مرحله سوم توسعه در شمال غربی آن انجام گرفته و همگام با افزایش جمعیت و بازسازی واحدهای مسکونی، فرم و مصالح امروزی در ساخت و سازها کاربرد بیشتری بافت.

    موقعیت جغرافیایی


    این آبادی دشتی در موقعیت جغرافیایی ۵۹ درجه و ۲۵ دقیقه و ۱۹ ثانیه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۲۲ دقیقه و ۵۶ ثانیه عرض شمالی واقع گردیده و ارتفاع نسبی آن از سطح دریا ۱۱۱۲ متر است. این دهکده در ۱۹ کیلومتری شمال غرب شهر مشهد وه کیلومتری شهر شاندیز قرار دارد. آب و هوای آن معتدل خشک می باشد. (فرهنگ جغرافیایی آبادی های کشور، 32/ 263-264)

    مساحت


    این روستا 17 هکتار وسعت داشته و اهالی آن در 22 واحد مسکونی اقامت دارند. تراکم نسبی جمعیت در آن 47 /13 نفر در هر هکتار می باشد
     

    جمعیت    ترکیب سنی


      alt= alt=

    نرخ رشد سالیانه


     alt=

    تاهل


     alt= alt=

    سواد    آموزش


     alt= alt=

    اشتغال    بهره برداران حوزه کشاورزی


     alt=
     

    سازمان اداری


    این آبادی هم شورای اسلامی روستایی دارد و هم دهیاری

    آثار تاریخی


    1-پیر کاکلی: گورجایی بدون محوطه و حصار در زمین های کشاورزی روستا می باشد، که اطراف آن را مزارع چغندر قند، گندم، یونجه و باغات میوه فرار گرفته، که اهالی شخص مدفون در آن را یکی از پیران گمنام صوفیه می دانند،

    با این حال، جلوی در مقبره سطحی سیمانی به اندازه ۲۰x۱۵ متر برای اجرای آیین های مذهبی ایجاد شده است.

    در ورودی آن چوبی دو لنگه و در سمت شمال است و در ایرانی به طول ۴ متر، عرض 5/ 1 متر و ارتفاع ۵ متر قرار دارد و دو سکو در طرفین آن ساخته اند. نمای بیرونی مقبره گچ و در سمت مشرق آن اتاقی در اندازه ۵۶۴ متر با کاربری انبار که در یک لنگه دارد، ساخته اند.

    مقبره در داخل مربع القاعده است و با گل و آجر بنا شده که رومالی آن از گچ است و هر ضلع قاعده ۴ متر و ارتفاع دیوار نیز 5 /2 متر است و گنبدی یک لایه به ارتفاع 5/ 1 متر روی آن ساخته شده است.

    قطر دیوارها یک متر است و در دیوارهای شرقی و جنوبی سوراخ هایی برای نورگیری تیه شده است.

    در اندرون آرامگاه صورت قبری از سنگ مرمر دیده می شود که روی آن سنگ قهوه ای خط دار سفید و دیواره مرمر خاکستری است. گور دارای 2/1متر طول، 5/0 متر عرض و 2/0 متر ارتفاع است و روی آن با پارچه های سبز پوشانده شده در قسمت عقب این گورجای، در ورودی آن کنار دیوار سنگ لوحی در اندازه 40*30*200 سانتی متر دیده می شود، که نوشته¬های روی آن از میان رفته است. ( مزارات مشهد بزرگ، 125-126؛ تاریخ مشهد بزرگ، 213-214)

    رسته :فیانی
    منابع :
    1. (Menasce, Pierre Jean de. Shkand - Gumanik Vicar, texte pazand pehlevi transcrit, traduit et commente. Fribourg, 1945, P. 266)
    2. فرهنگ زبان پهلوی، 36
    3. برهان قاطع، 2/1
    4. (Horn GNE 4, id. NPSSpr. 50, Nyberg Man. Phl. Eilers MSS 45/1985 23f)
    5. (Boyce MMPP 4, Durkin-Meisterernst DMMPP 7)
    6. ( Gharib SD 192,203 )
    7. mac Kenzie ac.ir. 10/1976
    8. مجمع الفرس، ۳۳
    9. henning fkhwd 6
    10. Asatrian - Livshits Kurdica 82
    11. ۹۷gr..Hubschmann Arm
    12. فرهنگ ریشه شناختی زبان فارسی، 1/3-4
    13. وجه تسمیه شهرهای ایران، ۱۸
    14. فرهنگ فارسی معین، 4/4286
    15. شرح حال رجال سیاسی و نظامی ایران،(1/158-159)
    16. علی مؤتمن، تاریخ آستان قدس، 140
    17. مشاهیر مدفون در حرم رضوی، 44/3-46
    18. نگاهی به تاریخ و جغرافیای شهرستان کاشمر، ۲۹۹
    19. فرهنگ جغرافیایی آبادی های کشور، ۳۲/19
    20. فرهنگ واژه های اوستا
    21. واژه نامه پازند  
    ایجاد کننده :اسما پهلوان مقدم
    Qr code
    امتیاز :0
    تعداد بازدید :47
    مطالب مرتبط
    فیانی
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد: