• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    کلاکوب

    موقعیت سیاسی


    روستای کلاکوب (Kolakub) از توابع دهستان تبادکان بخش مرکزی شهرستان مشهد می باشد.

    وجه تسمیه


    در گذشته به آن کالاکوب (Kalakub) یا طلاکوب (Talakub) می گفتند و در گویش محلی به آن کلاکو (Kalaku) گفته می شود.درباره وجه تسمیه این آبادی چند دیدگاه وجود دارد:

    دیدگاه اول: برخی از اهالی معتقدند که نام قدیم آن ((طلاکوب)) بوده، به معنای کاتب و حریم نویسنده. البته طلاکوب، به معنای زرکوب یا کسی که ورق های طلا و نقره را می سازد و طلاکوبی شده می باشد.

    طلاکوب هم به معنای زرکوب و زرساز است و هم به معنی صحافی که جلدهای کتاب ها را تذهیب کند و هم به معنی جنس طلاکوبی شده. (فرهنگ فارسی معین، 2/ ۲۲۳۰)

    دیدگاه دوم: عده ای نیز بر این باورند که ((کالاکوب)) به معنای بارانداز کاروانسرها و تردد کالاها بوده است، زیرا این آبادی در گذشته در مسیر راه ((ابیورد)) (درگز کنونی) محل تردد

    کاروان ها بوده است.

    دیدگاه سوم: کلا (Kala) به معنای قلعه در کوه، آبادی در دشت، روستا، آبادی، کلات، ده، قریه، محله، وزغ، کوزه بزرگ، آفتابه، قلیا، زمینی که در این سال شخم نخورده باشد، کله سر، کلم، قسمی از بوریا که گیاه آن بسیار نرم و گنده باشد، حصیر علفی می باشد. (فرهنگ واژگان تبری، 3 / 1661 پژوهش در نام آبادی های قائمشهر، 46) کلاکوب در جمع به معنای دژکوب یا قلعه کوب است. ممکن است اشاره به فلاخن (دژکوب) باشد و شاید هم به فرد یا افراد نظامی که دارای این تخصص باشند.

    دیدگاه چهارم: کالا (kala) هم در زبان فارسی و هم در گویش خراسانی به دو معناست: اسباب و سامان خانه و لباس، پوشیدنی، جامه. کالابٌرانی، به معنای رخت برانی، کالا تکانی، به معنی شستن لباس، کالاکشی، به معنی اسباب کشی است (فرهنگ گویشی خراسان بزرگ، ۲۳۰؛برهان قاطع، 3 / 1574) و کالاکوبی هم به معنی کلاه کوبی یا لباس کوبی است.

    به نظر می رسد آبادی کلاکوب یکی از روستاهای حریم کلان شهر مشهد (روغنگران، مسگران، فریزی، مؤذنان، حلوایی، کلاته قاضی، زرکش، شبانکاره، باز مرگان، کلاکوب) است که نام خود را از پیشه و شغل اهالی اولیه آن گرفته باشد.

    تاریخچه


    کلاکوب، از جمله روستاهایی است که در دوره صفویه بنیاد نهاده شده است. بر اساس وقف نامه اولادی سروقدی (متعلق به سال ۱۰۷۹ق.)، به نام ((کالاکان)) ثبت شده (( و مزرعه کالاکان بلوک تبادکان معه ملحقات و باغات نصفه کاری و خاصگی بالتمام))، ونف آستان قدس رضوی گردیده است. (بیست وقف نامه از خراسان،123)

    کلاکوب، در روزگار زندیه تا قاجاریه به عنوان دهکده ای که مردم آن با بهره گیری از یک قنات ۱۵۰ ساله به کشاورزی و باغداری اشتغال داشتند.محمد حسن خان اعتماد السلطنه، نام این روستا را کلسکان نوشته و وضعیت این روستا در عصر ناصری (۱۳۰۰-۱۲۹۰ق.) را چنین بیان می کند:

    ((مزرعه کلسکان: ۱۲ خانه وار است از بربری و متفرقه. قدیم النسق است و یک رشته قنات دارد که یک فرسنگ کشش و طول قنات است. زراعت آنها از این قنات مشروب می شود. هوایش معتدل است.)) (کتابچه تبادکان، در «جغرافیا و نفوس خراسان در عصر ناصری»،۲۳6)

    هسته اولیه آن در جنوب شرق بافت کالبدی روستا واقع شده و عدم وجود شبکه معابر منظم قرار گیری قطعات مسکونی به صورت ناهماهنگ در کنار یکدیگر و کیفیت ابنیه نیمه بادوام و بی دوام از جمله مشخصات اصلی این بخش از آبادی محسوب می گردند.

    مرحله اول توسعه روستا، در بازه زمانی ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۲، در جنوب و جنوب غرب هسته اولیه و به سمت باغات و اراضی زراعی و همچنین در جهت روستای ((للک لک))، پیشروی نموده و توسعه آن با هسته اولیه پوسته می باشد.

    در مرحله دوم توسعه، که از اصلاحات ارضی تا پیروزی انقلاب اسلامی به درازا انجامیده است، هسته اولیه تا جایی که باعات به عنوان مانع توسعه عمل نکرده، پیش رفته است و به دلیل واگذاری اراضی به روستائیان، ایجاد معابر کم عرض و بزرگ شدن مساحت واحدهای مسکونی و رشد ساخت و سازها در آن مشاهده می گردد.

    مرحله سوم توسعه، در سال های اخیر و با بهره گیری از فرم و مصالح شهری و در نیمه غربی و بخشی از مرکز آبادی تحقق یافته، کوچک تر شدن عرصه منازل و اهتمام در ساخت شبکه معابر منظم تر و احداث کاربری های عمومی به عنوان شاخصه های گسترش تدریجی روستا در این مقطع زمانی شناخته می شود.

    موقعیت جغرافیایی


    این آبادی در موقعیت جغرافایی ۵۹ درجه و ۳۷ دقیقه و 4۳ ثانیه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۲۵ دقیقه و ۵۸ ثانیه عرض شمالی واقع گردیده و ارتفاع نسبی آن از سطح دریا ۱۰۱۱ متر است. این دهکده در ۹ کیلومتری شمال شهر مشهد قرار گرفته است. آب و هوای آن معتدل خشک می باشد. (منبع 19)
     
     alt= alt= alt=

    مساحت


    این روستا ۳۹ هکتار وسعت داشته و اهالی آن در ۲۵۱ واحد مسکونی اقامت دارند. تراکم نسبی جمعیت در آن 61 /32 نفر در هر هکتار می باشد.
     
     

    جمعیت    ترکیب سنی


      alt= alt=

    نرخ رشد سالیانه


     alt=

    تاهل


     alt= alt=

    سواد


     alt= alt= alt=

    آموزش


     alt= alt=

    اشتغال


     alt= alt= alt=

    بهره برداران حوزه کشاورزی


     alt=
     

    گویش و مذهب


    اهالی این روستا فارس زبان و شیعه اثنی عشری می باشند.

    ورزشگاه


    در این روستا،یک ورزشگاه فوتبال روستایی روباز فاز ۱ به مساحت ۷۰۰۰ متر مربع وجود دارد، که در سال ۱۳۸۶ به بهره برداری رسیده است و تنها دارایی خیل عظیم نوجوانان و جوانان ورزشکار و ورزش دوست این دیار محسوب می گردد.

    اماکن مذهبی


    این آبادی ۳ باب مجد (از جمله مسجد امام جواد(ع)) و حسینیه دارد که بر روی هم ۱۵۸۰ متر مربع وسعت دارند.

    خانه بهداشت


    این روستا یک باب خانه بهداشت روستایی دارد که 520 متر مربع وسعت دارد.

    سازمان اداری


    این آبادی هم شورای اسلامی روستایی دارد و هم دهیاری.

    جاودانه های تاریخ


     


    1. علی اکبر ثابت ثمر: در ۱ اسفند ۱۳۵۲ در روستای کلاکوب به دنیا آمد. پدرش احمد، کشاورز بود و مادرش زهرا نام داشت. تا اول راهنمایی درس خواند. او نیز کشاورز بود. به عنوان پاسدار وظیفه خدمت می کرد. در ۱۶ تیر ۱۳۷۲، در سن ۲۰ سالگی، با سمت تکاور در پیرانشهر هنگام درگیری با گروه های ضد انقلاب بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید. مزار او در زادگاهش واقع است. (فرهنگ اعلام شهدا استان خراسان رضوی، 1/ 354)

    رسته :کلاکوب
    منابع :
    1. (Menasce, Pierre Jean de. Shkand - Gumanik Vicar, texte pazand pehlevi transcrit, traduit et commente. Fribourg, 1945, P. 266)
    2. فرهنگ زبان پهلوی، 36
    3. برهان قاطع، 2/1
    4. (Horn GNE 4, id. NPSSpr. 50, Nyberg Man. Phl. Eilers MSS 45/1985 23f)
    5. (Boyce MMPP 4, Durkin-Meisterernst DMMPP 7)
    6. ( Gharib SD 192,203 )
    7. mac Kenzie ac.ir. 10/1976
    8. مجمع الفرس، ۳۳
    9. henning fkhwd 6
    10. Asatrian - Livshits Kurdica 82
    11. ۹۷gr..Hubschmann Arm
    12. فرهنگ ریشه شناختی زبان فارسی، 1/3-4
    13. وجه تسمیه شهرهای ایران، ۱۸
    14. فرهنگ فارسی معین، 4/4286
    15. شرح حال رجال سیاسی و نظامی ایران،(1/158-159)
    16. علی مؤتمن، تاریخ آستان قدس، 140
    17. مشاهیر مدفون در حرم رضوی، 44/3-46
    18. نگاهی به تاریخ و جغرافیای شهرستان کاشمر، ۲۹۹
    19. فرهنگ جغرافیایی آبادی های کشور، 32 /294-295

     

    ایجاد کننده :اسما پهلوان مقدم
    Qr code
    امتیاز :0
    تعداد بازدید :46
    مطالب مرتبط
    کلاکوب
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد: