• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    لک لک

     

    موقعیت سیاسی


    روستای لک لک (LakLak) از توابع دهستان تبادکان بخش مرکزی شهرستان مشهد می باشد.

    وجه تسمیه


    فقط ۳ روستا در ایران به نام «لک لک» وجود دارد، که عبارتند از:

    1. لک لک: از توابع دهستان پیر سلیمان بخش پیر سلیمان شهرستان اسد آباد استان همدان.

    2. لک لک: از توابع دهستان تبادکان بخش مرکزی شهرستان مشهد استان خراسان رضوی.

    3. لک لسک: از توابع دهستان درب قاضی بخش مرکزی شهرستان نیشابور استان خراسان رضوی.


     
    درباره وجه به این جا بنام چند دیدگاه: وجود دارد:
     
    دیدگاه اول: این روستا در گذشته در بخشی از سال پذیرای لک لک های مهاجر بوده است. لک لک (Lak Lak) پرنده ای است از راسته بلند پایان که در اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکا زندگی می کند. در عربی به آن لق لق (Laq Laq) در اکدی Laqalaqa و در گویش خراسانی: Laq Laq گفته می شود. (برهان قاطع، 3/1902؛ لغات دخیله اکسدی، ۵۲)
     
    دیدگاه دوم: اهالی آن معتقدند نام قدیم آبادی «حسن آباد» بوده است، که بر روی درخت چنار بزرگ آن لک لکی لانه کرده بود. از این رو نام: روستا به «لک لک» تغییر یافت.
     
    دیدگاه سوم: لک لک، به معنی چوبکی است که آن را بر دول آسیا طوری نصب کند که چون آسیا به گردش در آید، سر آن چوب حرکت کند و به وقت گردش آسیا صدایی از آن ظاهر گردد و به دول خورد و دول را بجنباند و دانه گندم به تندی در گلوی آسیا ریزد. (منبع 3، 3/ 1902)
     
    به دلیل وجود آسیاهای متعدد در منطقه مشهد (مانند روستاهای سرآسیاب بالا و پایین) این احتمال وجود دارد که نام آبادی بی ارتباط با لک لک آسیاب نباشد. در گویش خراسانی به آن لک لکی می گویند. (فرهنگ گویشی خراسان بزرگ، ۲۷۰)
     
    دیدگاه چهارم: لک لک به معنای سخن بیهوده و گفتار هرزه هم آمده است. (فرهنگ فارسی معین، 3/ 3616) لغ لغ در گویش خراسانی، به معنای زبان زدن به چیزی می باشد. (فرهنگ گویشی خراسان بزرگ، 269)

    تاریخچه


     
    روستای لک لک از آبادی های شهرستان مشهد در اواخر دوره افشاریه و زندیه است، که در دوره قاجاریه و به خصوص در عصر پر تلاطم و آشوب ناصری، به دوران اوج و شکوفایی و عمران و آبادی خود رسید.
     
    محمد حسن خان اعتمادالسلطنه، وضعیت این روستا در عصر ناصری (۱۳۰۰-۱۲۹۰ق.) را چنین بیان می کند:
     
    «مزرعه لق لق: ۱۷ خانوار است از تاجیک و افشار که نصف این مزرعه افشار است و بائی: متفرقه. و قدیم النسق است. یک رشته قنات دارد که باغات و مزارع خود را مشروب می کند. هوای معتدل است.» (کتابچه تبادکان، در جغرافیا و نفوس خراسان در عصر ناصری»، 236)
     
    مرحله اول توسعه، در بازه زمانی ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۲ و در پیرامون هسته اولیه انجام یافته است. نزدیکی به محور بین روستایی از دلایل اصلی توسعه آن به سمت شرق هسته اولیه می باشد. مساکن عمدتا مرمتی با بهره گیری از مصالح چوب و گل، با معابر کم عرض بوده و شبکه معابر نیز به صورت خطی و تقریبا منظم، قطعات مسکونی را در حاشیه خود پذیرا شده اند.
     
    در مرحله دوم توسعه، که در حدفاصل اصلاحات ارضی تا پیروزی انقلاب اسلامی به وقوع پیوست، گسترش آبادی در غرب هسته اولیه کل گرفته است. ساخت و سازها به صورت متمرکز توسعه یافته و پراکنده سازی در آنها مشاهده نمی شود.
     
    در مرحله سوم توسعه، در چهار دهه اخیر، گسترش دهکده در شمال مرحله اول و دوم رخ داده است. معابر روستا دارای شکل هندسی منظم با عرض زیادتر و مستقیم و دارای عرض یکسان شده و بلوک های مسکونی نیز دارای شکل منظم تری گردیده و در مجموع، نیپ عمومی آبادی شکلی شطرنجی به خود گرفته است.

    موقعیت جغرافیایی


    این آبادی در موقعیت جغرافیایی ۵۹ درجه و ۳۶ دقیقه و ۵۷ ثانیه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۲۵ دقیقه و ۲۷ ثانیه عرض شمالی واقع گردیده و ارتفاع نسبی آن از سطح دریا ۹۹۵ متر است. این دهکده در ۹ کیلومتری شمال شرق شهر مشهد و شمال جاده مشهد به توس قرار گرفته است. آب و هوای آن معتدل خشک می باشد. (فرهنگ جغرافیایی آبادی های کشور، 32/351)
     alt= alt= alt=

    مساحت


    این روستا ۲۳ هکتار وسعت داشته و اهالی آن در ۹۶ واحد مسکونی اقامت دارند. تراکم نسبی جمعیت در آن 78/ 17نفر در هر هکتار می باشد.

    جمعیت    ترکیب سنی


      alt= alt=

    نرخ رشد سالیانه


     alt=

    سواد    آموزش


     alt= alt=

    اشتغال


     alt= alt= alt=

    بهره برداران حوزه کشاورزی


     alt=
     

    محلات


    محله های این روستا عبارتند از:

    1. محله بالا: در غرب روستا.

    2. محله بالا: در شرق آبادی.


    اماکن مذهبی


    این آبادی دارای 2 باب مسجد در مرکز و غرب روستا می باشد، که بر روی هم 852 متر مربع وسعت دارند.

    سازمان اداری


    این آبادی هم شورای  روستایی دارد و هم دهیاری.

    جاودانه های تاریخ    1. اسماعیل دشتبان تعلق: در 1 مرداد 1344 در روستای لک لک از توابع شهرستان مشهد به دنیا آمد. پدرش غلامرضا، کشاورز و دامدار بود و مادرش شهربانو نام داشت. تا پایان دوره ابتدایی درس خواند. کشاورز بود. ازدواج کرد و صاحب یک پسر و 2 دختر شد. به عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت و در عملیات خیبر مجروح شد. در 3 بهمن 1377 ، در سن 33 سالگی، در بیمارستان قائم مشهد بر اثر عوارض ناشی از آن به شهادت رسید. مزار او در زادگاهش واقع است. (فرهنگ اعلام شهدا استان خراسان رضوی، 1/ 630)

    2. موسی رجب زاده: در 14 تیر 1347 در روستای لک لک از توابع شهرستان مشهد به دنیا آمد. پدرش ماشاء الله، کشاورز بود و مادرش فاطمه نام داشت. تا پایان دوره ابتدایی درس خواند. او نیز کشاورز بود. به عنوان بسیجی در جبهه حضور یافت. در 26 اردی بهشت 1365 ، در سن 18 سالگی، در حاج عمران عراق بر اثر اصابت گلوله به قلب، شهید شد. مزار او در گلزار شهدای روستای کلوخی شهرستان مشهد واقع است. (فرهنگ اعلام شهدا استان خراسان رضوی، 1/ 685)


    آثار تاریخی


    1.گورستان تاریخی لک لک: این قبرستان دوره اسامی (دیدنی های مشهد و طرقبه شاندیز، 46) است و به نظر می رسد سنگ گورهای آن متعلق به دوره صفویه تا قاجاریه باشند

    رسته :لک لک
    منابع :
    1. (Menasce, Pierre Jean de. Shkand - Gumanik Vicar, texte pazand pehlevi transcrit, traduit et commente. Fribourg, 1945, P. 266)
    2. فرهنگ زبان پهلوی، 36
    3. برهان قاطع، 2/1
    4. (Horn GNE 4, id. NPSSpr. 50, Nyberg Man. Phl. Eilers MSS 45/1985 23f)
    5. (Boyce MMPP 4, Durkin-Meisterernst DMMPP 7)
    6. ( Gharib SD 192,203 )
    7. mac Kenzie ac.ir. 10/1976
    8. مجمع الفرس، ۳۳
    9. henning fkhwd 6
    10. Asatrian - Livshits Kurdica 82
    11. ۹۷gr..Hubschmann Arm
    12. فرهنگ ریشه شناختی زبان فارسی، 1/3-4
    13. وجه تسمیه شهرهای ایران، ۱۸
    14. فرهنگ فارسی معین، 4/4286
    15. شرح حال رجال سیاسی و نظامی ایران،(1/158-159)
    16. علی مؤتمن، تاریخ آستان قدس، 140
    17. مشاهیر مدفون در حرم رضوی، 44/3-46
    18. نگاهی به تاریخ و جغرافیای شهرستان کاشمر، ۲۹۹
    19. فرهنگ جغرافیایی آبادی های کشور، ۳۲/19
    20. فرهنگ واژه های اوستا
    21. واژه نامه پازند 
    ایجاد کننده :اسما پهلوان مقدم
    Qr code
    امتیاز :0
    تعداد بازدید :48
    مطالب مرتبط
    لک لک
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد: