• نمایش محتوا
    نمایش تاریخچه
    گرجی سفلی

    موقعیت سیاسی


    روستای گرجی سفلی (Goji- ye Sofia) از توابع دهستان تبادکان بخش مرکزی شهرستان مشهد می باشد.

    وجه تسمیه


    به آن گرجی پایین (Gofji -ye Pain) هم می گویند.

    از ۱۶ جاینام روستایی ایران که با نام واژه گرجی ترکیب بافته اند، ۴ روستا در استان خراسان رضوی قرار دارند:

    1. اسماعیل آباد گرجی: از توابع دهستان میان : جام بخش مرکزی شهرستان تربت جام

    2. حسن آباد گرجی: از توابع دهستان میان ولایت بخش مرکزی شهرستان مشهد

    3. گرجی سفلی: از توابع دهستان تبادکان بخش مرکزی شهرستان مشهد

    4. گرجی علیا: از توابع دهستان تبادکان بخش مرکزی شهرستان مشهد.


    درباره وجه تسمیه این روستا، دو دیدگاه وجود دارد:

    دیدگاه اول: گرجی (Gonji)، یک گروه قومی و ملت بومی قفقاز هستند که نام خویش را از کشور زیبا و باستانی گرجستان گرفته اند. گرجستان (Georgia) در ناحیه اوراسیا واقع شده و ۶۹۷۰۰ نفر مساحت دارد و در سال ۲۰۱۷م. 200.718.3 نفر جمعیت داشته است. پایتخت آن تفلیس (Tbilisi) نام دارد.

    گرجی های ایران، نوادگان گرجی هایی هستند که عمدتا به دلیل مقاومت در برابر حملات امپراتوری های حاکم بر ایران از وطن خود گرجستان به ایران تبعید می شدند. (منبع 1; منبع 2; منبع 3)

    آغاز حضور گرجی ها در ایران همزمان با آغاز سلسله صفویه، یعنی سال 906ق بوده است. در طول حکومت سه خاندان ترک تبار صفویه، افشاریه و قاجاریه حدود 300.۰۰۰ گرجی در ۹ استان قزوین، گیلان، مازندران، گلستان، اصفهان به خصوص در شهرستان فریدون شهر و بوئین میاندشت که هنوز هم اهالی آن از خط و زبان گرجی استفاده می کند)، لرستان، فارس، خراسان و تهران ساکن شده اند خود، مانند لباس، رقص، موسیقی، آشپزی، خط و زمان خویش قابل شناسایی هستند و بقیه در اقیانوس فرهنگ ایرانی استحاله بافته و تنها عنوان یک ایرانی گرجی تبار را به دوش می کشند (منبع 4; منبع 5)

    نادرشاه افشار بعد از فرار مصالحه با دولت عثمانی، در پاییز سال ۱۱۴۸ق. عازم گرجستان شد. هنگام ورود به تفلیس، نادر مورد پذیرائی شایانی قرار گرفت. خیابان ها با قالی ها مفروش شده و شهر تزئین یافته بود. وی با گرجی ها خوش رفتاری کامل نمود، اما ۶۰۰۰ خانواده را که مقابل او مقاومت کرده بودند، به خراسان تبعید کرد. (منبع 6)

    دیدگاه دوم: یک احتمال جهت نامگذاری این روستا ممکن است به دلیل کشت زیاد گوجه در این منطقه باشد، چرا که روستائیان اظهار می کنند که در این منطقه در گذشته کشت گوجه فرنگی بسیار رونق داشته است و مشهدی ها در گویش محلی به گوجه، گورجه/ گرجه (Gojeh)می گویند. البته در گویش سبزواری، گورجه گرچهامروزه پس از گذشت ۳ نرد، فقط 100.000تن از آنان با حفظ برخی از عناصر فرهنگی (Guja) به میوه ای گرد و سبز رنگ و شبیه به آلوچه، ولی بزرگتر از آن گفته می شود که بیندا ترش مزه است، اما پس از رسیدن پر آب و شیرین می شود. (منبع 7)

    تاریخچه


     
    این روستا توسط مهاجران گرجی با به روایتی یکی از بزرگان این قوم در اوایل دوره پهلوی پدید آمده است و تا سال ۱۳۵۷ بک روستای یکپارچه به نام «گرجی» بوده است و پس از آن به دو آبادی «گرجی سفلی» و «گرجی علیا» تفکیک شده است.

    در چند سال گذشته، با روستای مجاور خود همت آباد یک واحد جغرافیایی مشترک را پدید آورده است. هسته اولیه روستای گرجی سفلی - همت آباد، در حاشیه یکی از مساجد روستا در مرکز بافت بر جای مانده است. مرحله اول توسعه روستا، با ایجاد مساکن کوچک، معابر کم عرض و منظم و شطرنجی و بهره گیری از مصالح چوب و آجر، در فاصله زمانی سال ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۲ انجام شده است.

    مرحله دوم توسعه روستا، به صورت متمرکز و در بازه زمانی اصلاحات ارضی تا پیروزی انقلاب اسلامی به وقوع پیوسته و اتصال به جاده سیمان موجب پیشرفت و توسعه فیزیکی سریع آبادی شده است.

    در مرحله سوم توسعه روستا، که در شمال دهکده و با رویکرد ایجاد شکل هندسی منظم شطرنجی با عرض متوسط و شبکه معابر به صورت مستقیم و دارای عرض یکسان انجام شده، آبادی شاهد ساخت و سازهای گسترده صنعتی و تجاری و کارگاهی بوده است.

    موقعیت جغرافیایی


    این آبادی دشتی در موقعیت جغرافابی ۵۹ درجه و ۳۹ دقیقه و ۴۵ ثانیه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۲۱ دقیقه و ۹ ثانیه عرض شمالی واقع گردیده و ارتفاع نسبی آن از سطح دریا ۸۹۵ متر است.

    این دهکده در ۹ کیلومتری شمال شهر مشهد قرار دارد و رودخانه کشف رود در جنوب آن روان است. آب و هوای آن معتدل خشک می باشد. (منبع 8)
     alt= alt= alt=

    مساحت


    این روستا به همراه آبادی همت آباد ۱۴۸ هکتار وسعت دارد. اهالی گرجی سفلی در ۴۱۰۳ واحد مسکونی اقامت دارند. تراکم نسبی جمعیت این دو دهکده، بر روی هم، 41/ 113 نفر در هر هکتار می باشد.

    جمعیت    ترکیب سنی


      alt= alt=

    نرخ رشد سالیانه


     alt=

    تاهل


     alt= alt=

    سواد


     alt= alt= alt=

    آموزش


     alt= alt=

    اشتغال


     alt= alt= alt=

    بهره برداران حوزه کشاورزی


     alt=
     

    اماکن مذهبی 


    این آبادی دو مسجد به نام‌ های سیدالشهدا (س) و ابوالفضلی‌ ها دارد.

    سازمان اداری


    این آبادی هم شورای اسلامی روستایی دارد و هم دهیاری.

    رسته :گرجی سفلی
    منابع :
    1.  احسن التواریخ ۹۲
    2. عالم آرای عباسی، ۱۱۹-۱۲۲
    3. خلد برین، ۳۸۲-۳۹۱
    4. گرجی ها در تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران 37 - 38
    5. کاروند کسروی، 445-448
    6. لاکهارت، نادرشاه، ۱۲۸-۱۲۹
    7. فرهنگ نامه بومی سبزوار 456
    8. فرهنگ جغرافیایی آبادی های کشور 32 /335 -336

     

    ایجاد کننده :اسما پهلوان مقدم
    Qr code
    امتیاز :0
    تعداد بازدید :38
    مطالب مرتبط
    گرجی سفلی
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد: